Wiatr w Tatrach może osiągnąć dziś prędkość nawet 150 kilometrów na godzinę - ostrzegają synoptycy. W takich warunkach lepiej nie wybierać się na górskie wycieczki - apelują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowym niebezpieczeństwem może być wzrost zagrożenia lawinowego.

Wiatr wiejący z prędkością 150 km/h to już huragan. To oznacza, że podobnie jak przed rokiem w Tatrach połamane mogą zostać tysiące drzew. Dodatkowo wzrośnie zagrożenie lawinowe, bo świeży śnieg zostanie przeniesiony i odłożony w tak zwanych magazynach. Wejście na taki punkt może wywołać zejście lawiny. Ratownicy TOPR ostrzegają, by w takich warunkach nie wybierać się w góry. Wiatr przenosi masy śniegu na strony zawietrzne i sytuacja lawinowa w takim momencie się bardzo pogarsza. Można iść gdzieś do schroniska, przespacerować się po dolnie, ale powyżej schroniska raczej nie - mówi ratownik Andrzej Mikler.

Wczoraj w Tatrach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się - jak piszą w komunikacie TOPR-owcy - wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia i odpowiedniego wyboru trasy. Dotyczy to przede wszystkim stromych oraz średnio stromych stoków.

(bs)