Gdy ja krzyczę SZLACHETNA, to Wy krzyczycie PACZKA! - takimi słowami prowadzący rozpoczęli Marsze Szlachetnej Paczki. Zamiast burd i rzucania petardami, za to z flagami, zjednoczonymi ludźmi i wyjątkową atmosferą. Już dziś wolontariusze Szlachetnej Paczki ruszyli, by wygrać z biedą. Wy także możecie pomóc.

16 listopada o godz. 11.00 z ulicy Floriańskiej w Krakowie wyruszył marsz Szlachetnej Paczki. Wolontariusze przeszli na krakowski rynek. Podobne marsze odbyły się we wszystkich miastach wojewódzkich.

Sprawdź, skąd w innych miastach Polski wyruszyły marsze wolontariuszy

Wybierz rodzinę w potrzebie

Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl uruchomiona zostanie baza z informacjami o rodzinach w potrzebie. Przez trzy tygodnie każdy będzie mógł wybrać jedną z nich i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę. Projekt można też wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS o treści PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + VAT). 

Szlachetna Paczka pomocą obejmie w tym roku ponad 14 000 rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Dokładna liczba rodzin, którym pomoże Paczka nie jest jeszcze znana, bo w ponad 500 miejscach w Polsce wolontariusze spotykają się z potrzebującymi w ich domach, by zdiagnozować sytuację, poznać potrzeby i podjąć decyzję o włączeniu do projektu. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy. Tam darczyńca może wybrać rodzinę ze swojej miejscowości i przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc lub dokonać wpłaty na organizację projektu.

Nie ma Polski biednej i bogatej

"Nie ma Polski biednej i bogatej. Jest jedna Polska" - to hasło tegorocznej kampanii Szlachetnej Paczki. Łączymy biednych i bogatych, gdyby nie Paczka, nigdy by się nie spotkali, nie wiedzieliby o swoich istnieniach. Jednoczymy Polaków, którzy chcą mądrze pomagać, bez względu na podziały i różnice. Chcemy inspirować  ludzi do walki z biedą i trudnościami i dawać impuls do zmian. Zależy nam na Polsce, w której ludzie wstają z kolan i chcą wygrywać swoje życie - mówią organizatorzy.

Marzę o Polsce, w której Szlachetna Paczka nie jest już potrzebna, o Polsce, w której kiedy ktoś spotyka człowieka w potrzebie - mówi: Chodź, ja mogę Ci pomóc - podkreśla ksiądz Jacek Stryczek.

Tylko w 2012 roku Szlachetna Paczka dotarła do 13 235 rodzin w potrzebie - ludzi starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych.

(MKam)

Szlachetna Paczka