Adam Mickiewicz, stojący na cokole na Rynku Głównym w Krakowie, przystroił się w barwy narodowe. Ktoś zawiesił na pomniku biało-czerwony szalik. Zdjęcie przystrojonego poety dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. Chwilę później na naszą skrzynkę fakty@rmf.fm wpadło kolejne zdjęcie - z Tarnowa. Tam szalikiem w barwach narodowych ktoś przystroił Merkurego. Kolejne zdjęcia przyszły do nas z Bydgoszczy i z Wrocławia. Jest ich coraz więcej.

Na szyi polskiego wieszcza Adama Mickiewicza, którego pomnik stoi na krakowskim rynku, ktoś zawiesił biało-czerwony szalik. Nie umknęło to uwadze naszych słuchaczy, tym bardziej, że dziś obchodzimy święto polskiej flagi.

Na razie nie wiadomo, kto i kiedy to zrobił. Prawdopodobnie w nocy ktoś wykorzystał nieuwagę strażników miejskich i ozdobił pomnik długim biało-czerwonym szalikiem z napisem "Polska". Ładnie to wygląda. Kto to mógł zrobić? - zastanawiają się przechodnie.

Chwilę później do naszej skrzynki wpadło zdjęcie pomnika Merkurego w małopolskim Tarnowie. Co zaskakujące, on też ma na szyi przewiązany biało-czerwony szalik.

Okazuje się, że biało-czerwone szaliki pojawiły się na pomnikach nie tylko w województwie małopolskim. Na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy zdjęcia pomników w Bydgoszczy.

Fryderyk Chopin jakby chciał podkreślić swoje polskie pochodzenie także przybrał barwy narodowe. Oto pomnik kompozytora we Wrocławiu.

Oto zdjęcie, jakie dostaliśmy z Warszawy. Biało-czerwony szalik zawisł na szyi Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Czekamy na sygnał z Twojego miasta. Jeśli zobaczyłeś jakiś pomnik ozdobiony biało-czerwonym szalikiem, prześlij zdjęcie na fakty@rmf.fm.