27 października sklepy będą otwarte. Zakupów nie zrobimy natomiast w kolejną niedzielę - 3 listopada będzie obowiązywał zakaz handlu.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakaz handlu zaostrzony od przyszłego roku

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu?

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Związek Zawodowy Solidarność po wyborach zgłasza wniosek, by zakazać małym sklepom - głównie sieci Żabka - działania w niedziele. Nie ma jednak zgody rządu na dalsze zaostrzanie niedzielnego zakazu handlu. TUTAJ SZCZEGÓŁY NA TEN TEMAT>>>