Nietypowe zajęcia proponuje podczas ferii zimowych Muzeum Narodowe w Warszawie. Każde spotkanie poświęcone będzie jednemu dziełu sztuki. Z kolei w stołecznym kinie Iluzjon ruszył specjalny program filmowych ferii dla najmłodszych. A Teatr Guliwer w Warszawie pozwoli widzom zajrzeć za kulisy i zdradzi tajemnicę powstawania spektaklu.

Ferie w Muzeum Narodowym będą nietypowe, ponieważ każde spotkanie poświęcone będzie jednemu dziełu sztuki. Jest to nie tylko okazja do dokładnego i uważnego poznania obrazu. To także czas na zabawę ze sztuką i wyobraźnią. Warsztaty dla dzieci potrwają od 29 stycznia do 8 lutego. Zajęcia odbywają się w grupach wiekowych 5-7 lat i 8-12 lat. Dzieci mają wstęp bezpłatny, opiekunowie - z biletem wstępu do muzeum. Obowiązują zapisy.

Ferie w kinie

W stołecznym kinie Iluzjon ruszył specjalny program filmowych ferii dla najmłodszych. Pierwszy tydzień będzie poświęcony filmowym podróżom w bliskie i dalsze okolice. Najmłodsi widzowie będą mogli dzięki magii kina odbyć lot balonem ("Podróż balonem"), wyruszyć w podróż po Ameryce z Muppetami ("Muppety jadą do Hollywood"), wypłynąć w rejs trójwymiarowym i bardzo pirackim statkiem po morzach i oceanach ("Piraci!"), odwiedzić pewną rozbrykaną dziewczynkę w Szwecji o rozpoznawalnym przez wielu imieniu Pippi ("Pippi"). Seansom towarzyszom warsztaty. Drugi tydzień ferii to spotkania nie tylko z filmem, ale i książką. Będzie można zobaczyć piękne ilustracje stworzone przez wybitnych artystów, małe wydawnictwa goszczące w Iluzjonie, multimedialną wystawę ilustracji i wielkoformatową książkę "Trzej zbójcy".

 

Ferie w teatrze

Czas ferii dla tych, którzy nie wyjechali z Warszawy to może być czas na spotkanie z Teatrem i podróż do krainy baśni. Od 29.01 do 01.02 wszystkie dzieci od lat 5 mogą zobaczyć spektakl edukacyjny. Przedstawienie jest doskonałą lekcją o teatrze. Dzieci biorą udział w interaktywnym widowisku i krok po kroku odkrywają tajemnice teatru. Spektakl "  Liliputy i olbrzymy i... Guliwer - teatr o teatrze" oswaja najmłodszych z teatrem poprzez stworzenie warunków dla gry wyobraźni u dziecka, zabawy skalą przedmiotów i ludzi. Dzieci uczestniczą w realizacji sztuki dzięki możliwości reżyserii akcji, tworzenia scenografii i komponowania muzyki. W drugim tygodniu ferii najmłodsi widzowie mogą wybrać się do krainy prawdziwej ludowej baśni. Spektakl "O rybaku i złotej rybce"  wg baśni Aleksandra Puszkina przybliża atmosferę tradycyjnej rosyjskiej muzyki i malarstwa z użyciem całej magii na jaką można sobie pozwolić w teatrze lalek. Reżyser poprzez sztukę próbuję rozmawiać  z widzami na poważnie, o miłości, pokusie i wybaczeniu. Przed spektaklami "O rybaku i złotej rybce" będzie czas również na Edukację Teatralną. Podczas 15-minutowych spotkań pracownicy oprowadza widzów po świecie teatru, a dzieci dowiedzą się m.in. kto pracuje w teatrze, jak powstaje spektakl i jakie są rodzaje technik lalkowych.

Ferie w galerii

W czasie ferii zimowych również Narodowa Galeria Zachęta zaprasza dzieci w wieku szkolnym na warsztaty artystyczne. Zajęcia odbywać się będą w oparciu o wystawę "Antonisz: Technika jest dla mnie rodzajem sztuki". Wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją obejmującą wszystkie dziedziny działalności Juliana Józefa Antoniszczaka (Antonisza) - współzałożyciela legendarnego Studia Filmów Animowanych w Krakowie, reżysera eksperymentalnych animacji, konstruktora, muzyka i wynalazcy. Oprócz prezentacji bogatego, znanego w niewielkim stopniu szerszej publiczności, dorobku filmowego Antonisza, wystawa ukazuje fascynujący warsztat artysty. Warsztaty potrwają do 3 lutego.