W nocy w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim, spodziewać się musicie silnego wiatru. Najsilniej wiać będzie na wybrzeżu, gdzie porywy mogą osiągać do 90 km/h i w górach - tam może wiać z prędkością do 120 km/h.

W głębi kraju porywy osiągną prędkość 80 km/h, a w szczytowych partiach Sudetów do 120 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę na wybrzeżu i zachodzie kraju wiatr zacznie powoli słabnąć - poinformował Kamil Walczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Silnie wieje w Śląskiem

Wieczorem w piątek silny wiatr uszkodził m.in. dwie linie kolejowe w Śląskiem. Dla tego regionu IMGW wydało ostrzeżenie. Jest to drugi stopień zagrożenia.

Silny wiatr połamał drzewa, które spadły na trakcję. Utrudniony był ruch pociągów na trasie z Katowic do Bielska Białej. Jeden z torów był całkowicie zablokowany, a pociągi jeździły wahadłowo po drugim.

Całkowicie zablokowana jest natomiast trasa między Ustroniem i Goleszowem, gdzie również drzewo uszkodziło trakcję. Na torach utknął jeden pociąg osobowy, a pasażerów wożą tam autobusy. Tak może być do rana.

Skład osobowy stanął też między Świdwinem a Worowem w woj. zachodniopomorskim. Na trasie kolejowej Koszalin- Szczecin drzewo uszkodziło trakcję. Pasażerowie pociągu, który nie mógł ruszyć w dalszą podróż zostali autobusami przewiezieni do najbliższej stacji.

(ug, abs)