Dwukrotnie więcej żołnierzy, niż planowano, dowództwo na szczeblu korpusu, a także 30 samolotów F-16. Obecność wojsk USA będzie w Polsce bardziej widoczna, ale stacjonować będą na specjalnych prawach - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Przypomina, że w środę prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump potwierdzą w Waszyngtonie zasady, na jakich zostanie zwiększona obecność USA w Polsce.

Gazeta podkreśla, że poznała szczegóły tego, jak będzie wyglądał Fort Trump. Jak twierdzi "DGP", do naszego kraju ma przyjechać nawet do dwóch tysięcy żołnierzy amerykańskich, a nie - jak zakładano wcześniej - do tysiąca. "Do Polski przeniesione zostanie również Dowództwo V Korpusu US Army z Kentucky" - czytamy w "DGP".

"Jest też plan, by z RFN do Polski przebazować około 30 amerykańskich F-16. Podpisane ma zostać również porozumienie DCA - Defence Cooperation Act, regulujące zasady, na jakich Amerykanie będą u nas funkcjonować" - informuje dziennik.

"Do tego przekazanych zostanie Polsce pięć używanych
- lecz nowszych niż użytkowane przez nasze siły powietrzne - samolotów transportowych C-130 Hercules" - dodaje "DGP". Zaznacza także, że poza sprawami wojskowymi poruszona zostanie również kwestia amerykańskiego kredytu na budowę w Polsce elektrowni atomowej. "Najpewniej będzie się to wiązało z podpisaniem niewiążącego memorandum" - pisze gazeta.

"Kontrowersje mogą jednak budzić zasady, na jakich przebywać u nas będą Amerykanie"

"Finał rozmów o Fort Trump jest znacznie bardziej ambitny, niż do tej pory zakładano" - podkreśla dziennik. Zaznacza przy tym, że "kontrowersje mogą jednak budzić zasady, na jakich przebywać u nas będą Amerykanie".

Według informacji DGP będą oni objęci szerokim immunitetem, który daleko wykracza poza zasady obowiązujące np. w Niemczech czy Japonii, gdzie również stacjonują siły USA. "Warszawa wzięła też na siebie znaczną część finansowania zwiększonej obecności amerykańskich sił. "Wciąż brakuje jednak szczegółów w tej sprawie" - pisze dziennik.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla "DGP" oraz RMF FM  60 proc. respondentów popiera zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Natomiast 30 proc. jest przeciwnego zdania.

Z kolei 81 proc. respondentów zainteresowanych polityką uważa, że pobyt wojsk amerykańskich w Polsce powinien być finansowany przez oba kraje.

Badanie United Survey zostało wykonane 19 czerwca metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych na ogólnopolskiej próbie 1100 aktywnych zawodowo Polaków.