Znany chirurg Piotr M., ordynator chirurgii szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według prokuratury brał łapówki od pacjentów oraz od firmy farmaceutycznej. Ma też zarzut oszustwa. Lekarz został aresztowany na trzy miesiące.

Zatrzymany lekarz to znany w regionie specjalista. Na co dzień pracuje jako ordynator chirurgii w szpitalu wojewódzkim, jest także wojewódzkim konsultantem do spraw chirurgii i przewodniczącym podkarpackiego oddziału Towarzystwa Chirurgicznego.

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się reporterzy RMF FM, lekarza od jakiegoś czasu rozpracowywało CBA. Niewykluczone, że zatrzymanie nastąpiło po prowokacji służb.

Lekarzowi zarzucono przyjęcie od trzech pacjentów łapówek w kwotach: 2 tys., 1 tys. i 500 zł w zamian za lepszą opiekę i lepsze warunki pobytowe w szpitalu. Piotr M. jest podejrzany także o oszustwo. Miał nakłonić właściciela jednej z restauracji do poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Chodzi o wystawienie faktury na usługę cateringową, która w rzeczywistości nie została wykonana. Fakturę na kwotę prawie 1 tys. zł przedstawiła swoim przełożonym przedstawicielka firmy farmaceutycznej jako potwierdzenie spotkania z lekarzem w ramach tzw. sponsoringu. Właściciel restauracji oraz przedstawicielka firmy farmaceutycznej także są podejrzani o oszustwo. Wszystkim grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności. Piotr M. odmówił składania wyjaśnień.

Śledczy apelują do osób, które mogły korumpować lekarza o dobrowolne zgłaszanie się do prokuratury. Według prawa, takie zgłoszenie pozwala uniknąć odpowiedzialności za korupcję.