Słynny kajakarz z Polski Aleksander Doba - uratowany. Od kilku dni z uszkodzonym sterem dryfował po oceanie. Jak informuje nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski, Polak kontynuuje już rejs do Lizbony.

Pomocy Aleksandrowi Dobie (niemal 1000 mil morskich od wybrzeża USA) udzieliła załoga statku Baltic Light należącego do armatora z Hongkongu. 

Wcześniej o problemach Polaka dowiedział się armator: zmienił kurs jednego ze swoich statków. Kapitan miał za zadanie pomóc Dobie.

Poszukiwał Olka na oceanie, znalazł go, kajak "Olo" został wciągnięty na pokład, ster został naprawiony, Aleksander Doba odpłynął w kierunku Europy - opowiada naszemu korespondentowi w USA koordynator medialny wyprawy Piotr Chmieliński. Sam Doba został ugoszczony w mesie oficerskiej. 

Polak ma do pokonania 2 tys. mil morskich. Prognozy pogody na najbliższe dni są bardzo dobre. 

Poszukiwania polskiej jednostki, która byłaby na tyle blisko lokalizacji Doby, by móc dotrzeć do niego, trwały od ponad tygodnia. Choć wszelkie rejestry statków odbywających rejs przez Atlantyk wskazywały, że ruch na oceanie jest duży, to niestety informacja ta nie dotyczyła rejonu, po którym dryfował kajak "Olo" z uszkodzonym sterem. Obawiano się pogorszenia pogody. W czasie sztormu Aleksander Doba z niesprawnym kajakiem miałby spore kłopoty.

Więcej filmów naszego korespondenta także TUTAJ!

Polacy oddają hołd niezwykłym Podróżnikom!

Przy okazji warto przypomnieć, że Aleksander Doba jest w gronie wybitnych polskich podróżników i naukowców, uhonorowanych symbolicznie w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców!

Krakowianie i zaproszeni wyjątkowi Goście otworzyli Aleję w kwietniu 2017 roku: wzdłuż ul. Lema, w sąsiedztwie Tauron Areny Kraków, zasadzonych zostało 30 dębów, a przy każdym z nich stanęła tablica upamiętniająca osiągnięcia wybitnego podróżnika lub naukowca.

Decyzją Słuchaczy RMF FM, Czytelników RMF24.pl i członków Kapituły wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Ernest Malinowski i Tony Halik.

Na tym - zapewniamy - nie koniec. Aleja - której pomysłodawcą była Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników, a patronem medialnym jest RMF FM - będzie co roku wzbogacać się o kolejne nazwiska!


(mal)