NASA opublikowała zdjęcie, pokazujące dziwaczną formację skalną na powierzchni Czerwonej Planety. W zależności od upodobań może nam ona przypominać ciasto z jabłkami, pizzę, czy gigantyczny herbatnik. Niezwykła forma terenu, sfotografowana przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter ma prawdopodobnie pochodzenie wulkaniczne, leży w rejonie "Athabasca" w pobliżu marsjańskiego równika. Ma około 2 kilometrów średnicy.

Na zdjęciu poniżej widać wyraźnie, że ta formacja jest prawdziwą wyspą na bezmiarze płaskiej powierzchni tego rejonu Czerwonej Planety. Prawdopodobnie wulkaniczna lawa wypchnęła ten obszar nieco wyżej. Pokrywa go sieć zaskakujących, trudnych do wytłumaczenia form skalnych. Nie można wykluczyć, że pierwotnie był tam lód, który się wytopił. Być może to także wynik procesów wietrzenia.

NASA pisze, że obraz, otrzymany z pomocą zainstalowanej na Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) kamery HiRISE, będzie jeszcze analizowany w nadziei, że uda się dowiedzieć o tej formacji nieco więcej. Procesy wulkaniczne miały istotne znaczenie dla formowania się powierzchni Marsa, niektórzy naukowcy są przekonani, że planeta pozostaje wulkanicznie aktywna także dziś.