Jeśli wejdziesz miedzy wrony... wrony rozpoznają cie po twarzy. I jeśli zrobiłeś im coś, co im się nie podobało, długo będą ci to pamiętać. Przekonują o tym wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z University of Washington w Seattle, opublikowane na łamach czasopisma "Animal Behaviour".

Naukowcy już wcześniej podejrzewali się, że ptaki w jakiś sposób nas rozpoznają, nie wiedzieli jednak, czy po ubraniu, sylwetce, czy po rysach twarzy. Teraz okazało się, że decyduje właśnie twarz. Badacze z Seattle ubierali do łapania i obrączkowania ptaków gumową maskę. Ilekroć potem, w pobliżu stada pojawiał sie ktoś w tej samej masce, wrony głośno protestowały. Jak informuje "New Scientist", ptaki równocześnie ignorowały osoby w innej masce, która nigdy nie była noszona podczas obrączkowania. Co ciekawe niechęć do tej jednej konkretnej maski obserwowano u ptakow przez ponad trzy lata, co pokazuje, że są nie tylko spostrzegawcze, ale i pamiętliwe.

W drugim eksperymencie przygotowano sześć różnych masek i w czterech różnych miejscach, przy obrączkowaniu ptaków używano po jednej z nich. W każdym przypadku wrony reagowały niepokojem tylko wtedy, gdy w ich obecności pojawiał się ktoś w tej jednej, konkretnej masce, zgodnie ignorowały wszystkie pozostałe. W przypadku różnych charakterystycznych szczegółów ubioru, jak kapelusz, czy kolorowa opaska na ramię, ptaki również reagowały bardzo słabo. Ta praca to kolejny dowód na to, że dzikie zwierzęta tylko pozornie zajmują się wyłącznie swoimi sprawami, jesteśmy na tyle ważnym elementem ich środowiska, że mają nas na oku...