Rosyjski statek kosmiczny Sojuz pomyślnie wylądował dziś w Kazachstanie. Tym samym na Ziemię powróciło trzech astronautów, którzy przez sześć miesięcy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Amerykanin Donald Pettit, Rosjanin Oleg Kononienko i Holender Andre Kuipers spędzili na ISS 193 dni. Trzej pozostali członkowie załogi stacji, dowiezieni na nią w maju - Rosjanie Giennadij Padałka i Siergiej Rewin oraz Amerykanin Joseph Acaba - mają przebywać na orbicie jeszcze przez trzy miesiące. W połowie lipca statkiem Sojuz dotrze tam kolejna trzyosobowa ekipa, w składzie: Amerykanka Sunita Williams, Rosjanin Jurij Malenczenko i Japończyk Akihiko Hoshide.

Do zadań sześcioosobowej załogi należało między innymi przyjęcie i rozładowanie innych statków kosmicznych - dwóch rosyjskich typu Progress i europejskiego automatycznego statku transportowego (ATV) Edoardo Amaldi. Astronauci przyjęli też pierwszy komercyjny amerykański statek transportowy. Po dziewięciu minutach od startu, Sojuz znalazł się na wyznaczonej orbicie.

Przeznaczone do długotrwałych lotów po orbicie

Po ubiegłorocznym, definitywnym wycofaniu ze służby wahadłowców NASA, jedynym dostępnym środkiem transportu ludzi na ISS są rosyjskie statki Sojuz.

Sojuz (ros. zjednoczenie, sojusz) - nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 roku Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.