Australijscy naukowcy odkryli, że rekiny są całkowicie odporne na choroby skóry. Badacze mają nadzieje, że dogłębna analiza tego fenomenu pozwoli im na stworzenie specyfiku, który chroniłby ludzką skórę przed nowotworami.

Rekiny, które przebywają zbyt dużo czasu na słońcu zyskują, tak jak ludzie, opaleniznę. Jednakże nie występują u nich związane z tym uszkodzenia czy choroby skóry. Naukowcy z Australii przyznają, że nie rozumieją jeszcze tego fenomenu. Nie wiem co sprawia, że skóra rekina jest tak wyjątkowa, ale z pewnością jest to warte badań- mówi zaangażowany w projekt Michael Sweet z Newcastle. Było wiele prób wywołania u rekina czerniaka, lecz bez skutku- dodaje.

Na odporność skóry rekinów na działanie promieni słonecznych zwrócili też uwagę naukowcy z Kalifornii. By zbadać ten fenomen, przeprowadzili eksperyment. Trzymali młode rekiny w płytkim, przejrzystym basenie napełnionym morską wodą. Stworzyli tam warunki, w których promieniowanie UV było 600 razy większe niż w ich naturalnym środowisku tych zwierząt. Okazało się, że po paru tygodniach skóra rekinów znacząca się zaciemniła. Nie pojawiły się na niej jednak żadne zmiany chorobowe.

Daily Mail