Boston Dynamics ma konkurencję. Znany japoński producent motocykli Kawasaki zaprezentował swój najnowszy projekt – robokozę "Bex". Co czego można ją użyć?

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa skłonił wiele firm do inwestycji w nowe technologie. Niedawno robotyzacją zainteresowała się także firma Kawasaki. Japoński koncern podczas targów robotyki 2022 International Robot Exhibition (iRex) w Tokio pokazała czterokończynowego robota, który może transportować ludzi i towary. 

"Bex", którego nazwano na cześć kozy Ibex, znalezionej na Bliskim Wschodzie, powstał w ramach zainicjowanego w 2015 roku programu Kaleido. Głównym celem projekty jest stworzenie robota humanoidalnego.

Na jednym z nagrań, które obiegło sieć, widać robota przypominającego kozę. "Bex" przewoził na swoim grzbiecie uczestniczkę prezentacji. 

Maszyną staruje się za pomocą kierownicy. Robot ma wymienne kończyny, może się także obniżać i przemieszczać na kołach, a ponadto, w razie potrzeby, przybrać zupełnie inny kształt niż koza.

Na stronie internetowej projektu można przeczytać, że robot-koza może udźwignąć ciężar do 100 kg. Nie ma oficjalnych danych na temat tego, z jaką prędkością może się poruszać. Na nagraniu widać jednak, że maszyna przemieszcza się bardzo powoli. 

Eksperci przewidują, że "Bex" znajdzie zastosowanie w fabrykach i magazynach czy też rolnictwie.

Tańcz jak... robot?

Podczas targów zaprezentowano także projekt robota humanoidalnego. W trakcie pokazu maszyna tańczyła i machała do publiczności. W przyszłości może zostać wykorzystana np. w domach opieki społecznej czy trudno dostępnych, skażonych po katastrofach miejscach. 

Pandemia i spowodowany nią brak pracowników spowodował, że przedsiębiorstwa zainteresowały się tematem robotów. Z szacunków Business Insider wynika, że w ubiegłym roku firmy w USA złożyły rekordową, sięgającą 29 tys. liczbę zamówień na maszyny tego typu.

Filantrop Elon Musk przewiduje, że produkcja robotów może w przyszłości przynosić nawet większe zyski, niż wytwarzanie pojazdów elektrycznych. Miliarder zapowiedział także, że do końca roku jego firma Tesla stworzy prototyp robota humanoidalnego Optimus.