Co piąty Polak umiera na raka, a liczba chorych w Polsce na nowotwory co rok zwiększa się o 100 tys.. 70% chorych trafia do lekarza z zaawansowaną chorobą. Na Zachodzie 70% przypadków jest rozpoznawanych w początkowym stadium. Warto o tym pamiętać szczególnie dziś, w Dniu Walki z Rakiem.

W Polsce co roku 50 000 osób przegrywa walkę z nowotworem. W kraju są bardzo dobrzy specjaliści, nie ma jednak pieniędzy ani na profilaktykę ani na specjalistyczny sprzęt czy badania. Zbyt długo też Polacy zwlekają z wizytą u onkologa, bojąc się usłyszeć: "Ma pan nowotwór". Dlatego – zdaniem specjalistów - należy propagować wiedzę na temat raka. Trzeba też ułatwić pacjentom dostęp do specjalistycznych badań, z czym jest obecnie najgorzej. Narodowa Koalicja do Walki z Rakiem chce to zmienić. W całym kraju lekarze i pielęgniarki mają wyruszyć w teren, by dotrzeć do małych miejscowości i tam informować o tej chorobie.

Nadal brakuje też odpowiedniej bazy noclegowej dla osób chorych na raka, leczonych radioterapią. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie pomorskim. Na łóżko w Akademii Medycznej w Gdańsku trzeba czekać nawet dwa miesiące. Posłuchaj relacji trójmiejskiego reportera RMF, Roberta Gusty:

Wczesna diagnostyka jest najważniejsza w przypadku raka piersi. Na tę chorobę umiera rocznie kilka tysięcy kobiet. Bezpłatne badania można zrobić w specjalnych autobusach, tzw. mammobusach. Jest ich w Polsce tylko siedem, dlatego Narodowa Koalicja rozpoczyna zbiórkę na kolejny tego typu pojazd.

22:30