Co wspólnego mają stare materace z roślinami? Okazuje się, że całkiem sporo. Dowiedli tego uczeni z brytyjskiego uniwersytetu w Sheffield.

Po przeprowadzeniu testów laboratoryjnych, uczeni zaczęli hodować rośliny w gąbce ze starych materaców. Jak się okazało, żeby wykiełkować, wcale nie potrzebowały ziemi. Wystarczyła im woda, która zapewniała korzeniom niezbędne minerały.

Materac jak ziemia

Jak wyhodować roślinę w materacu? Trzeba go pociąć na kawałki i wypełnić nim donice.

Wybrałem się kiedyś na wysypisko śmieci, gdzie ze starego tapczanu wyrastał krzak pomidorów. Wtedy wpadłem na ten pomysł - mówi prof. Tony Ryan z uniwersytetu w Sheffield.

To on był pomysłodawcą specjalnego programu, który miał za zadanie zbadać praktyczne zastosowanie takiej formy hodowli roślin. Kiedy testy się powiodły, zaczęto szukać praktycznego zastosowania tej metody na większą skalę. Celem uczonych stały się obozy dla uchodźców na Bliskim Wschodzie.

Taki sposób hodowli roślin idealnie nadaje się w miejsca, gdzie brakuje żyznej gleby i gdzie występują duże skupiska ludzi. "Materacowe uprawy" już zaczęły funkcjonować w obozie w Jordanii. Na grządkach i w donicach ze starą gąbką z powodzeniem wyrastają tam zielone krzaki.

Stare materace mogą zostać także spożytkowane przez miłośników kwiatów. Zasada hodowli jest taka sama, a rezultaty równie pomyślne.

Opracowanie: