Interia wspólnie z radiem RMF FM - w ramach akcji "Kto zadba o rodzące Polki" - upomina się o prawa kobiet i domaga się przywrócenia gwarantowanych przez państwo zasad opieki medycznej, które dawały im szanse na poród w godnych warunkach i zapewniały bezpieczeństwo. Wesprzeć inicjatywę może każdy. Jeśli nie zgadzasz się z nowymi przepisami, wejdź na naszą stronę prawodogodnegoporodu.interia.pl i wyślij list do posłów.

Upominamy się o prawa i domagamy się zmian

Na stronie prawodogodnegoporodu.interia.pl można wysłać list do posłów ze swojego okręgu. Mechanizm jest prosty:

1) klikamy w prawodogodnegoporodu.interia.pl.

2) wybieramy województwo i okręg (pojawia się lista posłów z wybranego okręgu)

3) wpisujemy swój adres mailowy, przepisujemy kod z obrazka

4) wysyłamy apel do posłów z wybranego okręgu

Treść listu (poniżej) jest automatycznie dołączana do wysyłanej wiadomości.

Katalog praw

Prawo do poszanowania godności i intymności, informacji, zachowania tajemnicy lekarskiej, wpływu na plan porodu, wyboru pozycji, nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem po porodzie, pomocy przy laktacji, możliwości skorzystania z prysznica czy wreszcie szklanki wody. Dzięki przepisom określającym medyczne standardy opieki okołoporodowej rodzące kobiety miały gwarancję, że nie będą traktowane przedmiotowo tylko jak partnerki, medyczna interwencja zostanie ograniczona do minimum, a miejsce przymusu zajmie możliwie jak największa swoboda. Wkrótce ma się to zmienić. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy dotyczącej działalności okołoleczniczej spowoduje, że przysługujące im prawa będą obowiązywać tylko do końca 2018 roku. 

Zagrożenie dla kobiet i dzieci

Za dwa lata kompetencje określania standardów opieki okołoporodowej uzyskają towarzystwa naukowe. W praktyce oznacza to, że zostanie obniżona ich ranga, bo nie będą już miały charakteru powszechnie obowiązującego przepisu. Takie rozwiązanie prawne zagraża bezpieczeństwu ciężarnych i rodzących kobiet, bo zostaną pozbawione możliwości domagania się realizacji przysługujących im gwarancji.


Czytaj więcej na ten temat w Interii i słuchaj na antenie radia RMF FM.