Niemieckim badaczom udało się zaobserwować w Peru niedźwiedzia okularowego z prawie złotym futrem - podał Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Książkowy Paddington również pochodzi z Peru i ma złotobrązowe futro. Niedźwiedzie okularowe mają zazwyczaj umaszczenie koloru ciemnobrązowego do czarnego.

Populacja zagrożonych wyginięciem niedźwiedzi okularowych w Peru może być większa niż wcześniej sądzono - donoszą badacze w czasopiśmie naukowym "Ursus". Na przebadanym obszarze wykryto dwa razy więcej niedźwiedzi niż spodziewano się po wcześniejszych szacunkach.

Dla naukowców wielkim sukcesem jest już samo zaobserwowanie tych niezwykle płochliwych zwierząt na wolności. Ponieważ są one tak rzadkie i trudno je badać, niewiele wiadomo o ich zachowaniu - powiedział główny autor badania, Wilhelm Osterman z Uniwersytetu w Goeteborgu.

Niedźwiedź okularowy (Tremarctos ornatus) jest sklasyfikowany jako gatunek narażony na wyginięcie. Głównym zagrożeniem dla tych zwierząt jest utrata siedlisk.

Niedźwiedzi okularowy zainspirował pisarza Michaela Bonda - wymyślony przez niego, słynny na całym świecie książkowy miś Paddington przybył do Londynu właśnie z Peru.