Zaczyna się tydzień noblowski. Dziś dowiemy się, kto dostanie najbardziej prestiżową nagrodę świata w dziedzinie medycyny. Jutro z fizyki, 8 października z chemii i ekonomii, a 10 października zostanie ogłoszone nazwisko laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Zdaniem docenta Piotra Fiedora z Akademii Medycznej w Warszawie, na medycznego Nobla największe szanse mają biolodzy molekularni i genetycy.

Bilogia molekularna jest jakby przesłanką, jak również cała genetyka jest czynnikiem w badaniach prenatalnych, możemy oceniać zdrowie człowieka, więc już na tym poziomie możemy interweniować, czy manipulować układem immunologicznym, czy wpływać na genom człowieka. To są dziedziny, które mogą spowodować przewrót w medycynie - uważa Fiedor.

Podobnie uważa profesor Marian Zembała, szef śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. On sam – gdyby miał wybierać – dałby nagrodę temu, kto działa w systemie niesienia pomocy głodującym krajom afrykańskim, albo zwalcza choroby tropikalne na świecie. Jego zdaniem na Nobla zasługuje też Polak, emerytowany profesor UJ, Ryszard Gryglewski, który na początku lat 70. odkrył prostacyklinę. Pozwoliło to na opracowanie skutecznych leków przeciw miażdżycy i przeciwzakrzepowych.

Jutro poznamy nazwisko laureata nagrody Nobla z fizyki. Wśród faworytów wymieniany jest słynny fizyk teoretyczny i pisarz, przykuty do wózka inwalidzkiego Stephen Hawking. Profesora Ryszarda Tadeusiewicza, rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pytaliśmy, czy są polscy fizycy, którzy mogliby dostać Nobla.

Jeśli przyjąć w szczególności, że astrofizyka wchodziłaby w zakres fizyki, to takim kandydatem numer jeden (...) jest Aleksander Wolszczan, odkrywca systemów planetarnych poza Układem Słonecznym, człowiek, który wniósł i do wiedzy o fizyce i do wiedzy o astrofizyce i do wiedzy o wszechświecie bardzo istotny wkład - twierdzi rektor AGH.

Zdaniem prof. Tadeusiewicza, przeszkodą na drodze polskich naukowców do Nobla są za małe nakłady na naukę: Jeśli nawet będzie to rdzenny Polak, to jednak jego odkrycie naukowe, za które zostanie nagrodzony, związane będzie z jakimś ośrodkiem zagranicznym, który jest dostatecznie bogaty na to, żeby przełożyć potęgę wyobraźni intelektualnej na doświadczenie, które przemieni historię ludzkości. Jednym słowem, przy tych nakładach na naukę, na "naukowego" Nobla poczekamy jeszcze długo.

10:20