Dwudziestoczteroletni matematyczny geniusz z Holandii przekonuje, że każdy może pokochać i zrozumieć królową nauki. Stefan Buijsman, choć sam w dzieciństwie matematyki nienawidził, cztery lata temu zrobił doktorat z tego przedmiotu. O tym dlaczego pokochał matematykę i jak się jej nauczyć opowiada w swojej książce "Plusy i minusy".

Matematyki, według Buijsmana, warto się uczyć, bo tylko ten przedmiot pozwala zrozumieć jak działa współczesny świat. Matematyka wyjaśnia jak działają media społecznościowe, czy nawigacja GPS.

Gdybym musiał wybrać jeden dział, to nauczyłbym się przede wszystkim teorii grafów - mówi Stefan Buijsman. Ta część matematyki zajmuje się badaniem sieci. Dzięki teorii grafów jesteśmy w stanie nauczyć wyszukiwarki wybierać najważniejsze strony w sieci. Na grafach opiera się sztuczna inteligencja.

Nauczyciele za mało czasu poświęcają wyjaśnianiu sensu matematyki, a za dużo na wkuwanie wzorów, twierdzi Stefan. Na osiągnięcie biegłości potrzeba czasu i pracy, ale już podstawowa znajomość matematyki pozwala lepiej funkcjonować we współczesnym świecie wyjaśnia Holender.

Opracowanie: