Astronauci załogi międzynarodowej stacji orbitalnej będą musieli wyjść w otwartą przestrzeń kosmiczną, by usunąć tajemniczy przedmiot, który dostał się do doku jednego z modułów stacji. Z powodu usterki statek transportowy Progress z zapasami przeznaczonymi dla załogi nie może prawidłowo przycumować na orbicie.

Progress M17 dostarcza na orbitę wyposażenie techniczne , a także zapasy żywności, paliwa i środków sanitarno-higienicznych do jednego z modułów stacji kosmicznej. Najnowsza dostawa miała zostać przyjęta wczoraj późnym wieczorem. Szybko jednak okazało się, że miejsce styku statku i stacji jest nieszczelne, ponadto nie połączyły się z sobą niektóre styki elektryczne. Według ekspertów, do specjalnego węzła cumowniczego mogła dostać się lina lub przewód elektryczny, który pozostał po poprzednim statku transportowym i przeszkadza w cumowaniu. Według rosyjskich specjalistów, kosmonauci będą musieli wyjść niedługo na powierzchnię stacji.

Ze względu na kłopoty na orbicie amerykańska agencja lotów kosmicznych postanowiła przełożyć o dobę start promu kosmicznego Endeavour. Początkowo miał on odlecieć w 10 dniową misję dzisiaj w nocy czasu polskiego. To trudna chwila dla NASA, pierwszy start wahadłowca po 11 września. Względy bezpieczeństwa sprawiły, że ruch lotniczy i morski koło przylądka Canaveral jest praktycznie sparaliżowany. Wart 2 miliardy dolarów prom, ze zbiornikiem wypełnionym dwoma milionami litrów paliwa mógłby być zbyt łatwym celem terrorystów. Z tego właśnie powodu, żaden samolot nie może pojawić się bliżej niż 50 kilometrów od Centrum Kennedy’ego, a żadna łódź czy statek nie może podpłynąć bliżej niż na 100 kilometrów od tego miejsca. Utrzymywanie takich środków bezpieczeństwa jest koniecznie, ale trudne. Trzeba tak robić dopóki Endeavour nie znajdzie się poza zasięgiem wszelkich ziemskich zagrożeń. Jeśli sytuacja na orbicie pozostanie niejasna, podjęcie decyzji o starcie i cumowaniu promu pozostanie może być trudne, ponieważ sprzeczne z przepisami. Odwołanie misji spowodowałoby straty, na które NASA również nie może sobie pozwolić. Na szczęście pogoda się poprawia i jeśli zapadnie decyzja o starcie nie powinno mu nic stanąć na przeszkodzie.

19:45