W kwietniu Microsoft wypuści na rynek ostatnią aktualizację systemu Windows XP, na którym opiera się większość bankomatów w Polsce. Oznacza to, że po trzynastu latach jeden z najbardziej popularnych produktów tej firmy odchodzi do lamusa. Brak będzie m.in. aktualizacji i wsparcia online. Domowi użytkownicy zmianę mogą odczuć dopiero za kilka miesięcy, kiedy brak "łatek" będzie wpływał na działanie systemu, gorzej natomiast z firmami. Brak aktualizacji może mieć wpływ na bezpieczeństwo danych.

Co z bankomatami, które w większości korzystają z systemu Windows XP? Na razie nie musimy panikować, że jakiś haker dostanie się do naszych pieniędzy. Niektórzy operatorzy rozpoczęli już aktualizację systemu operacyjnego do wyższych wersji, inni, tak jak sieć Euronet, mają specjalną wersję Windowsa XP. Bankomaty należące do sieci Euronet korzystają ze specjalnej wersji Windows XP Embedded, której wsparcie Microsoft zapewnia do 2016 roku - powiedział naszemu reporterowi Cezary Dyrcz, Dyrektor do spraw Wsparcia i Rozwoju w Euronet Polska. To ważna informacja, tym bardziej, że Euronet jest największym niezależnym operatorem bankomatów w Polsce. Firma nie zamierza jednak czekać dwóch lat na aktualizację, ta prawdopodobnie zostanie przeprowadzona w przyszłym roku.

Ponadto, wszystkie bankomaty należące do Euronetu zostały już dostosowane do wymagań umożliwiających migrację na wyższą wersję Windows i spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa elektronicznych transakcji płatniczych - dodaje Dyrcz

Aktualizacja oprogramowania bankomatów może być bardzo korzystna dla ich użytkowników. Dzięki temu urządzenia będzie można wyposażyć w dodatkowe usługi umożliwiające np. branie pożyczki czy zakładanie kont.