Badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu opracowali test komputerowy, który może pomóc ograniczyć spożycie alkoholu u osób silnie uzależnionych. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Experimental and Clinical Psychopharmacology", ćwiczenia z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania komputerowego pomogły uczestnikom eksperymentu zwiększyć siłę woli w walce z nałogiem.

Profesor Matt Field, z Institute of Psychology, Health and Society UL zwrócił uwagą na fakt, że osoby uzależnione od alkoholu piją często z przyzwyczajenia i bez zastanawiania się nad tym, co robią. Postanowił sprawdzić, czy można "nauczyć" ich równie mimowolnego opierania się pokusie.

W tym celu ochotników poddano testom komputerowym, w trakcie których mieli naciskać odpowiednie przyciski zawsze wtedy, gdy na ekranie pojawiały się napoje alkoholowe lub napoje gazowane. Testy były prowadzone na czas i uczestnicy mieli przerwać ich wykonywanie dokładnie w chwili, gdy usłyszą sygnał dźwiękowy.

W przypadku jednej grupy badanych sygnał rozbrzmiewał zawsze przy obrazku napoju alkoholowego, w przypadku drugiej grupy, przypadkowo. Po przeprowadzeniu serii eksperymentów uczestnikom zaproponowano piwo. Okazało się, że osoby z pierwszej grupy, którym widok alkoholu zaczął się już kojarzyć z powstrzymywaniem się od działania, wypijały przeciętnie mniej piwa, niż badani z drugiej grupy.

Autorzy testów mają nadzieję, że w przyszłości będzie można wykorzystać je po to, by przez internet pomóc osobom, które chcą przestać nadużywać alkoholu, ale same nie są w stanie sobie z tym poradzić.