Gdy będziemy mogli już wrócić na siłownie, pamiętajmy, by do uzupełniania poziomu płynów wybierać... kolorowe napoje. Dzięki nim będziemy w stanie zdobyć się na większy wysiłek. O zaskakujacym efekcie placebo na siłowni piszą na łamach czasopisma "Frontiers in Nutrition" naukowcy z University of Westminster. Jak pokazują wyniki ich badań, nasz organizm wyraźnie uważa, że kolorowy napój, w odróżnieniu do bezbarwnego, bardziej dodaje mu sił.

Potwierdzono to w eksperymentach z udziałem ochotników, których zadaniem było przebiegnięcie na bieżni w ciągu 30 minut jak najdłuższego dystansu. Wszyscy dostawali do przepłukania ust sztucznie słodzony, niskokaloryczny napój, przy czym w przypadku części z nich był bezbarwny, dla części był w kolorze różowym. 

Okazało się, że osoby, które dostały różowy napój czuły się lepiej, biegły z prędkością przeciętnie o 4,4 proc. wyższą i przebiegały średnio o 212 metrów więcej. Napoje różniła tylko obecność barwnika, efekt był więc wynikiem czystej sugestii, że kolorowy napój jest słodszy i prawdopodobnie bardziej kaloryczny. Z takim przekonaniem nasz organizm dawał z siebie więcej...

Wcześniejsze badania pokazały, że przepłukanie ust napojem zawierającym węglowodany poprawia wydolność ćwiczących, którzy równocześnie mają wrażenie, że wysiłek lżej im przychodzi. Badacze z Centre for Nutraceuticals University of Westminster postanowili sprawdzić, czy ten efekt jest faktycznie związany z obecnym w napojach cukrem, czy może mieć jakieś uzasadnienie psychologiczne i organizmowi wystarczy, że tylko spodziewa się zwiększonego dostępu do węglowodanów. 

Autorzy pracy wybrali kolor różowy, bo kojarzy się on ze słodzonymi napojami. Różowy barwnik spożywczy dodali do bezbarwnego, sztucznie słodzonego, niskokalorycznego napoju. Smak i wartości odżywcze napoju w obu wersjach były identyczne, różnice w jego odbiorze były czysto psychologiczne. Wyniki pokazały, że uczestnicy korzystający z różowego napoju oceniali ćwiczenia jako przyjemniejsze i osiągali przeciętnie lepsze wyniki. Na razie nie wiadomo jednak, czy różowy napój wywołał w centrach nagrody mózgu reakcje podobne do tych, które towarzyszą napojom zawierającym prawdziwy cukier. To trzeba będzie jeszcze sprawdzić. 

Wpływ koloru napojów na wyniki sportowe stał się ostatnio przedmiotem zainteresowania badaczy podobnie, jak rola barw w gastronomii, gdzie okazało się, że kolor może mieć wpływ na postrzeganie smaku potraw i napojów - mówi współautor pracy, dr Sanjoy Deb. Wyniki naszych badań wskazują na to, że dodanie barwnika do sztucznie słodzonego napoju nie tylko zwiększa wrażenie słodyczy, ale także daje większą przyjemność, pomaga biec szybciej i przebiec większy dystans - podkreśla. 

Opracowanie: