Sesja na wyższych uczelniach trwa. Studenci, zwłaszcza ci, którym w pierwszym terminie się nie powiodło, mają szanse w sesji poprawkowej. My spieszymy z informacją, która może im się przydać. Naukowcy twierdza, że wyspać należy się nie tylko po nauce, ale i przed.

Eksperymenty przeprowadzone w Harvard Medical School w Bostonie pokazały, że osoby niewyspane zapamiętują przeciętnie o 10 procent materiału mniej niż ci, którzy mają za sobą dobrze przespaną noc. Grupie ochotników pokazywano zestaw 150 obrazków. Gdy dwa dni później sprawdzono, ile z nich zapamiętali, ci wyspani przed eksperymentem poprawnie zidentyfikowali średnio 86 procent obrazków, ci niewyspani - 74 procent.

Jak pisze w najnowszym wydaniu "Nature Neuroscience", okazało się też, że podczas uczenia się u niewyspanych znacznie mniej aktywnie działa hipokamp, rejon mózgu odpowiedzialny za zapamiętywanie. Z kolei badania, przeprowadzone na szczurach na uniwersytecie Princeton, pokazały, że w mózgu bez odpowiedniej dawki snu wydziela się nadmiernie dużo hormonu związanego ze stresem, wolniej też tworzą się nowe komórki nerwowe.

Tak czy inaczej, o zarywaniu nocy jako sposobie na egzaminacyjny sukces lepiej zapomnieć. I to dzień wcześniej.