W jaki sposób gołębie pocztowe znajdują drogę do domu? Tajemnicę tę udało się odkryć brytyjskim naukowcom. W badaniach pomógł im system satelitarnej nawigacji - GPS.

Dotychczas uważano, że gołębie orientują się w przestrzeni wyłącznie na podstawie położenia słońca. Kres tym teoriom położyły jednak wyniki badań naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie.

Brytyjscy naukowcy poświęcili gołębiom aż 10 lat i doszli do wniosku, że niezbędnym elementem ptasiej nawigacji jest człowiek, a dokładnie jego działalność na Ziemi.

Jak się okazuje, gołębie wcale nie lecą linią prostą od punktu A do B, ale trzymają się dróg, skręcają w powietrzu na skrzyżowaniach; co więcej, przestrzegają nawet właściwego kierunku ruchu nad rondami. Ta dziwna zależność nie wychodzi im jednak na dobre. W ciągu swego krótkiego żywota gołębie nadkładają dziesiątki tysięcy kilometrów.

Zdaniem naukowców ptaki posiadają wrodzoną orientację powietrzną, jednak z biegiem czasu „doszły do wniosku”, że łatwiej im podążać za znakami na Ziemi niż wg sygnałów na niebie.

10:00