Wstrząsający eksperyment genetyczny w Chinach. Celem doświadczenia było wyhodowanie dziecka, które ma troje biologicznych rodziców. Eksperymentu, o którym donoszą światowe media, nie udało się doprowadzić do końca, a dalsze tego typu próby zostały wstrzymane.

Nową technikę kombinacji ludzkiego materiału genetycznego opracowano w Stanach Zjednoczonych. Jednak w USA tego typu eksperymenty są zakazane, więc amerykańscy naukowcy przekazali swą wiedzę Chińczykom.

W doświadczeniu wzięła udział kobieta, bezskutecznie lecząca się na bezpłodność. Klasyczne zapłodnienie in vitro nie przynosiło żadnych efektów: po zapłodnieniu w probówce jajeczko przestawało się rozwijać.

Pobrano więc 2 jajeczka - jedno od anonimowej kobiety, drugie - od przyszłej matki. Zapłodniono je, po czym z jajeczka dawczyni usunięto jądro komórkowe, wstawiając w to miejsce jądro z drugiej, tej właściwej komórki. W mitochondriach pozostała jednak informacja genetyczna na temat kobiety-dawcy.

Tak przemodelowaną komórkę wszczepiono przyszłej matce. Ale zarodek podzielił się na trzy części - na świat mogłyby więc przyjść trojaczki trojga rodziców. Naukowcy obawiali się, że może to być zbyt duże obciążenie dla organizmu matki i usunęli jeden embrion. Niedługo potem dwa pozostałe obumarły.

Po tej porażce nauki nad naturą Chińczycy zdecydowali się wstrzymać dalsze eksperymenty tego typu.

10:00