Dziecko ćwiczy grymasy twarzy długo przed urodzeniem. Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy pokazali, że co najmniej od 24. tygodnia ciąży maluch rozwija ruch mięśni twarzy i "robi miny". Udało się to zobaczyć dzięki najnowszym technikom ultrasonografii 4D, które pozwalają pokazać i utrwalić na filmie trójwymiarowy obraz twarzy dziecka.

Obrazy twarzy dzieci zostały zarejestrowane w James Cook University Hospital w Middlesbrough. Po raz pierwszy badano je w 20. tygodniu ciąży, potem jeszcze kilkakrotnie między 24. a 35. tygodniem.

Okazało się, że już w siódmym miesiącu ciąży dziecko umie poruszać mieśniami twarzy - najpierw ust, potem brwi. Potem stopniowo uczy się koordynować ruchy mięśni w taki sposób, że jego grymasy zaczynają przypominać konkretne emocje, na przykład uśmiech czy złość.

To informacja ważna nie tylko dla przyszłych rodziców, którzy chcieliby w rodzinnym albumie zachować zdjęcia grymasów przyszłego potomka. Wydaje się, że lekarze, monitorując grymasy dziecka, będą w stanie dokładniej ocenić, czy rozwija się normalnie.

Dzięki wynikom badań, opublikowanych w czasopismie "PLoS ONE", wiemy już, jak to się dzieje, że dziecko, kiedy tylko się urodzi, potrafi doskonale pokazać swoje emocje. Wszystko to kwestia ćwiczeń. A to, że do min potrafi dodać nie budzące wątpliwości dźwięki, to już... zupełnie inna sprawa.