Czekoladę warto jeść, ale z umiarem – przekonuje w Międzynarodowym Dniu Czekolady dietetyk Olimpia Przyjemska. "Na pewno jedzenie kilku kostek czekolady dziennie, raz na jakiś czas, nie przyniesie szkody dla naszego organizmu. Jednak jeśli w pewnym momencie stajemy się uzależnieni od czekolady, to na pewno powinniśmy zwrócić na to uwagę" - podkreśla.

Paweł Balinowski: Dziś mamy międzynarodowy dzień czekolady - święto nieformalne, ale chyba przyjemne. Jak to jest z tą czekoladą: jest dla nas dobra czy nie?

Olimpia Przyjemska: Prawda jest taka, że to jaką czekoladę wybieramy w sklepie warunkuje to, czy jest dla nas dobra czy nie. Najzdrowszą czekoladą jest czekolada gorzka. To prawda, że poprawia nam humor, ale też po części prawdą jest to, że nie zawsze jest wskazana. Jeśli, na przykład, stosujemy jakąś dietę odchudzającą to oczywiście nadmierne ilości czekolady, zwłaszcza przetworzonej, nie są wskazane. Na pocieszenie powiem, że czekolada podnosi nam poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia.

No to czekolada ma więcej plusów czy minusów?

Uważam, że ma więcej plusów, ponieważ zawiera nie tylko substancje odpowiedzialne za to, że jest nam przyjemnie ją jeść, ale też czekolada w swoim składzie ma bardzo dużo magnezu, żelaza i węglowodanów. Gorzka czekolada ma w  dodatku bardzo niski indeks glikemiczny, więc nie powinniśmy się jej mocno obawiać. Czekolada też zawiera tryptofan, czyli składnik, który w naszym organizmie jest przekształcany w serotoninę, a ona z kolei jest bardzo istotna dla różnego rodzaju procesów neurologicznych.
 
Czyli krótko mówiąc, polecamy czekoladę - tyle że z umiarem.

Polecamy, oczywiście. Tak jak we wszystkim najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy też o tym, żeby wybierać prawdziwą czekoladę, a nie dostępne coraz częściej na rynku wyroby czekoladopodobne, które mają w sobie dużo tłuszczy i cukrów.

Kiedy należy przestać jeść czekoladę, z powodów zdrowotnych, dietetycznych?

W momencie, kiedy staramy się zadbać o linię na pewno duże ilości czekolady nie są wskazane. Czym są duże ilości - na pewno jedzenie kilku kostek czekolady dziennie, raz na jakiś czas, nie przyniesie szkody dla naszego organizmu. Jednak jeśli w pewnym momencie stajemy się uzależnieni od czekolady, to na pewno powinniśmy zwrócić na to uwagę. Kolejną kwestią są też różne predyspozycje związane ze zdrowiem, np. nadkwaśność żołądka, zgaga czy problemy z jelitami.

No właśnie, chciałem zapytać, czy można się od czekolady uzależnić - chyba można. Ale czy łatwo ją rzucić? Łatwiej, trudniej niż papierosy?

Zdecydowanie łatwiej, bo czekolada uzależnia nas przede wszystkim psychicznie a nie fizycznie. Można ją po prostu zastąpić innymi smacznymi produktami, które dadzą nam przyjemność - trzeba po prostu zrezygnować z czekoladowych cukierków.

Cukierki czekoladowe, czekolada w tabliczce, do picia - są między nimi jakieś istotne różnice? Który z tych produktów jest najbardziej kaloryczny? Czy kubek czekolady to jest mniej więcej to samo, co pół tabliczki?

Nie da się niestety tego tak przeliczyć - pamiętajmy jednak, że im mniej przetworzony produkt, tym zdrowszy. Dlatego jeśli mamy do wyboru jakąś słodkość, to wybierajmy przede wszystkim czekoladę w tabliczkach. Cukierki oprócz tego, że mają w sobie czekoladę zwykle zawierają też jakieś dodatkowe rzeczy, które są zdecydowanie mniej zdrowe. Jednak raz na jakiś czas nawet mały grzech nie zaszkodzi.