Łazik Curiosity przejechał pierwszych kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała NASA. To właśnie amerykańska agencja kosmiczna wysłała "Ciekawość" z misją badawczą na Czerwoną Planetę.

Według NASA, łazik przejechał trzy metry do przodu, następnie dokonał zwrotu o 90 stopni i cofnął się o dwa metry. Była to próbna jazda, jednak amerykańscy naukowcy nie kryją zadowolenia z jej rezultatów. Zbudowaliśmy ten pojazd, ale niczego byśmy nie osiągnęli, gdyby nie mógł się on poruszać - powiedział na konferencji prasowej w Pasadenie Pete Theisinger z NASA.

Opublikowane przez NASA zdjęcie pokazuje ślady kół, jakie na powierzchni Marsa zostawił łazik. Cała operacja trwała około 15 minut. Samej jazdy było około 5 minut. Resztę czasu pochłonęło robienie zdjęć i sprawdzanie kół - wyjaśnił inżynier z NASA Matt Heverly.

Obecnie Curiosity znajduje się sześć metrów od miejsca, w którym wylądował ponad dwa tygodnie. Celem jego misji jest poszukiwanie śladów życia na Marsie.

Curiosity to najnowocześniejszy i zarazem najdroższy robot, który wylądował na Czerwonej Planecie. Jego misja potrwa 98 tygodni i ma kosztować w sumie 2,5 mld dolarów.