Badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć nowotwory piersi we wczesnym stadium, mogą być wykonywane tylko u zdrowych pacjentek. To nowe zarządzenie prezesa NFZ. W wytycznych zapisano bowiem, że mammografia nie może być wykonana u kobiet, które w ankiecie przed badaniem napiszą, że bolą je piersi.

W zarządzeniu pojawił się zapis, że programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi oraz kobiety, które wypełniając ankietę przed badaniem zgłoszą występowanie dolegliwości w obrębie piersi."

To oznacza, że profilaktyczną mammografię może wykonać tylko zdrowa kobieta. Ta, która skarży się na ból piersi, musi przejść standardową procedurę ze skierowaniem od lekarza.

Tymczasem ból piersi u kobiet to pojęcie względne - podkreśla Jolanta Kotowska z Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego. Przecież piersi bolą nie tylko w chorobie - dodają pacjentki Centrum. Bolą przed menstruacją, podczas karmienia piersią, bo są za duże - wyliczają.

Protest w tej sprawie został już wysłany do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego mają nadzieję, że zapis zostanie zmieniony.