"Pręgi" Magdaleny Piekorz zdobyły Złote Lwy 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wielkim przegranym okazał się "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, któremu przypadły w udziale tylko trzy nagrody.

Wśród typowanych tytułów najczęściej przewijały się "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego, "Vinci" Juliusza Machulskiego i właśnie "Pręgi" Magdaleny Piekorz. Film według scenariusza Wojciecha Kuczoka to - jak określiła sama reżyserka - obraz o trudnym dojrzewaniu i uzdrawiającej sile miłości.

Ten film jest dla mnie czymś najważniejszym, co się do tej pory zdarzyło w moim zawodowym życiu. Opowiedziałam o czymś, co mnie boli, interesuje, co jest ważne dla mnie i dla moich rówieśników - mówiła nagrodzona Magdalena Piekorz. Posłuchaj:

Po raz kolejny, po zeszłorocznym zwycięstwie "Warszawy" Janusza Gajewskiego, Złote Lwy za najlepszy film trafiły do rąk reżysera debiutanta. W filmie zadebiutował także Marcin Koszałka, który w Gdyni otrzymał nagrodę za zdjęcia to tego filmu. „Pręgi” zdobyły także nagrodę publiczności Złotego Klakiera.

Krystyna Feldman została nagrodzona za wybitną kreację w filmie Krzysztofa Krauzego „Mój Nikifor”. Nagroda za rolę męską powędrowała do dwóch panów – Krzysztofa Globisza i Mariana Dziędziela. Za reżyserię nagrodzony został Przemysław Wojcieszek za film „W dół kolorowym wzgórzem”. Nagrodę Specjalną Jury odtrzymał Wojciech Smarzowski za film „Wesele”.

Nagrody indywidualne:

Za wybitną kreację aktorską Krystynie Feldman

reżyseria: Przemysław Wojcieszek - "W dół kolorowym wzgórzem"

scenariusz: Juliusz Machulski - "Vinci"

pierwszoplanowa rola męska: Krzysztof Globisz - "Długi weekend" i Marian Dziędziel - "Wesele"

drugoplanowa rola kobieca: Małgorzata Braunek - "Tulipany"

drugoplanowa rola męska: Marek Walczewski - "Ono"

zdjęcia: Marcin Koszałka - "Pręgi"

scenografia: Rafał Waltenberg - "Cudownie ocalony"

muzyka: Paweł Mykietyn - "Ono"

dźwięk: Michał Żarnecki - "Pręgi"

montaż: Krzysztof Szpetmański - "Mój Nikifor"

kostiumy: Dorota Roqueplo za dwa filmy: "Mój Nikifor" i "Pręgi"