Agata Trzebuchowska – odtwórczyni tytułowej roli w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego – pokaże na festiwalu Tofifest w Toruniu swój reżyserski debiut. Jak informują organizatorzy imprezy, to krótkometrażowy film „Skwar”.

"Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę — podając się za niego, odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia". To krótki opis treści filmu "Skwar". Agata Trzebuchowska wyreżyserowała go i scenariusz napisała wspólnie z Mateuszem Pacewiczem - czytamy na stronie festiwalu Tofifest. W obsadzie filmu są Anna Milewska, Antoni Mitraszewski i Bruno Jasieński. Za zdjęcia odpowiada Zuzanna Kernbach.

Z dokumentów opublikowanych na stronach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wynika, że Agata Trzebuchowska wspólnie z Martą Konarzewską pracuje też nad projektem pełnometrażowym o roboczym tytule "Bela". 

Agata Trzebuchowska nie jest zawodową aktorką i od początku podkreśla, że nie wiąże swojej przyszłości z występowaniem przed kamerą. Nie myślę o aktorstwie, ale gdyby była okazja wzięcia udziału w równie wartościowym projekcie to pewnie chętnie bym się znowu sprawdziła - przyznała w rozmowie z RMF FM niedługo po premierze "Idy". Już wtedy mówiła też o swoim zainteresowaniu reżyserią. Robię rzeczy, które mnie interesują, które wydają mi się ciekawe w tej chwili. Nie wiem, co będę robiła za 10 lat i nie staram się tego planować, wyznaczać kolejnych etapów do pokonania. Zwariowałabym, gdybym tak robiła. Staram się podchodzić do tego wszystkiego naturalnie i szczerze, a przez to chyba bardziej szczerze się tym cieszyć - tłumaczyła. Archiwalną rozmowę z Agatą Trzebuchowską można przeczytać tutaj

(mn)