Richard Kukliński - Amerykanin o polskich korzeniach - przez wiele lat był płatnym mordercą na usługach mafii. Na co dzień przykładny obywatel i kochający ojciec nie wzbudzał podejrzeń u nikogo, nawet u swojej najbliższej rodziny. Jego burzliwe życie opisuje książka "Iceman. Historia mordercy" dostępna w sprzedaży już od środy.

Richard Kukliński urodził się 11 kwietnia 1935 roku. Zabił po raz pierwszy jeszcze jako nastolatek. Jego ofiarami byli bezdomni, gangsterzy, a czasem też przypadkowe osoby zaatakowane w amoku.

Pseudonim "Iceman" Kukliński zyskał po tym, jak zaczął mrozić ciała swoich ofiar. Zwłoki jednej z nich przez dwa lata trzymał w beczce, a dopiero potem porzucił.

Policja przez wiele lat nie mogła wpaść na jego ślad bezwzględnego mordercy. Aresztowano go dopiero w 1986 roku. Został skazany na podwójne dożywocie. Zmarł za kratami w 2006 roku.

Historia "Icemana" stała się tematem filmu fabularnego w reżyserii Ariela Vromena. W rolę Richarda Kuklińskiego wcielił się Michael Shannon. Jego żonę zagrała Winona Ryder. W obrazie wystąpiła też polska aktora Weronika Rosati.