Najbliższy piątek w Brdowie zostanie poświęcony Poli Negri, wielkiej aktorce kina niemego. W wielkopolskiej wsi pojawią się książki, albumy, archiwalne czasopisma oraz wiele innych pamiątek związanych z polską artystką.

Inicjatywę pod hasłem "Pola Negri i okolice" organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej. Oprócz ekspozycji publikacji poświęconych aktorce, planowane są także imprezy muzyczne z repertuarem inspirowanym jej twórczością. Pola Negri, czyli tak naprawdę Apolonia Chałupiec, większość swojego dzieciństwa i młodości spędziła właśnie w Brdowie. Tam urodziła się i wychowała jej matka, Eleonora oraz duża część jej rodziny, która mieszka tam też do dzisiaj.

Nawet w trakcie swojej wielkiej kariery Negri wielokrotnie przyjeżdżała do Brdowa na wakacje. Małą miejscowość szczególnie ciepło wspomina w wydanym w 1970 roku "Pamiętniku gwiazdy". Zaraz po tym przedstawieniu wyjechałam z matką na cały miesiąc do Brdowa, do mojej ciotki Marii. Jadąc końmi ze stacji do domu ciotki i przyglądając się okolicy zrozumiałam, skąd się bierze ta pogoda, opanowanie i spokój matki, z jakim znosi spadłe na nas nieszczęście. Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem - pisze artystka.

Wystawa obejmować będzie katalogi filmowe i prasę z całego świata - sława Negri rozeszła się nie tylko po Polsce, ale także Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Artykuły dopełnią plakaty, zdjęcia aktorki oraz jej autografy. Będą też bardziej unikalne pamiątki - organizatorzy zapowiadają, że wśród eksponatów znajdzie się m.in. amerykańska łyżka z wygrawerowaną podobizną Negri i lustro z jej pokoju Brdowie, w którym mieszkała na wakacjach. Wszystko, co będzie można zobaczyć w piątek, pochodzi z prywatnych zbiorów z prywatnych zbiorów Dariusza Racinowskiego i Piotra Królikowskiego, organizatorów całej inicjatywy.

Pola Negri urodziła się w 1897 roku w Lipnie, jednak szybko przeprowadziła się do Warszawy. Tam, już od najmłodszych lat, rozwijała swój talent artystyczny, uczęszczając na lekcje tańca i występując w przedstawieniach teatralnych. Zadebiutowała w wieku 17 lat w filmie "Niewolnica zmysłów", gdzie wcieliła się w rolę ubogiej dziewczyny, która zaczyna odnosić sukcesu w życiu jako tancerka. Po nakręceniu jeszcze kilku obrazów w Polsce, wyjechała kontynuować swoją karierę do Niemiec, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych, gdzie stała się gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, rywalizując z wieloma słynnymi amerykańskimi aktorkami jak Gloria Swanson, czy Mary Pickford. Zmarła w 1987 roku w San Antonio w Teksasie.