Żywe muzeum piernika, spektakle, koncerty, taniec z ogniem i projekt "żywy astronom". To tylko część atrakcji festiwalu, który zacznie się w najbliższy piątek w stolicy. Toruń przywozi do Warszawy aplikację w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku i zaprasza na akcję "Wszechświat kultury".

Sztuka, muzyka i nauka z Torunia prezentowane będą w samym sercu Warszawy. W Filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny na Skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu. Piątek otworzy spotkanie z Kopernikiem, który zaprezentuje teleskop słoneczny i urządzenia astronomiczne. Astronom w wersji „live” opowie o gwiazdach. Potem zacznie się wieczorny koncert toruńskich zespołów m.in Sofy i Nocnej Zmiany Bluesa, uzupełniany o świetliste pokazy tańca z ogniem. Nie zabraknie też Żywego Muzeum Piernika, a Teatr "Baj" Pomorski pokaże spektakl  "Kandyd, czyli optymizm". Niedzielny program wystartuje rano warszawską edycją "Śniadanie na trawie" przy akompaniamencie Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego.

Nocna Zmiana Bluesa dużo koncertuje, kilka miesięcy w roku jestem poza domem. Może dlatego tak mocno czuję się związany z moim miastem - mówi RMF FM bluesman Sławkek Wierzcholski.  A Skwer Hoovera, na którym zagramy jest idealnym miejscem na koncert. Pogoda dopisze, Kopernik nam to obiecał - dodaje muzyk.

Organizatorzy chcą, żeby "Wszechświat kultury", który jest osią ich aplikacji do Europejskiej Stolicy Kultury, pojawił się również w Warszawie, żeby każdy w tym wszechświecie mógł znaleźć coś dla siebie. Zapewniam, że jak już raz się wpadnie,  to można w nim chodzić, podróżować i ciągle coś nowego się znajduje - podkreśla Jarosław Jaworski, współorganizator projektu "Toruń w Warszawie". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Spektakle, pokazy i koncerty odbędą się w dniach 27-29 sierpnia.