Przedstawienia w reżyserii m.in. Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Mariusza Trelińskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Warlikowskiego będzie można oglądać od czwartku do niedzieli na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego podczas akcji "Włącz teatr!". Oprócz spektakli przygotowano także liczne publikacje, recenzje i rozmowy z twórcami.

"Włącz teatr!" to akcja organizowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny z okazji otwarcia sezonu teatralnego. Od 6 do 9 września, na stronie www.nina.gov.pl będzie można obejrzeć kilkanaście spektakli zarejestrowanych przez instytut w ostatnich latach.

Wszystkie prezentowane spektakle to bardzo ciekawe produkcje uznanych twórców z doskonałą obsadą aktorską, które reprezentują różne nurty w teatrze współczesnym. Niektóre z nich - z uwagi na warunki przestrzenne i wymagającą scenografię, grane były zaledwie kilka razy, a większości nie można już zobaczyć w repertuarze teatrów w Polsce. Część przedstawień teatralnych wydaliśmy na DVD. Spektakle w ramach akcji "Włącz teatr!" pokażemy pogrupowane tematycznie w cykle, a seanse będą wzbogacone licznymi publikacjami, recenzjami, rozmowami z twórcami, które można będzie również znaleźć na www.nina.gov.pl - powiedziała rzeczniczka Narodowego Instytutu Audiowizualnego Agnieszka Wolak.

W dwóch pasmach - popołudniowym i wieczornym - prezentowane będą przedstawienia teatralne i operowe ułożone w bloki tematyczne, np: "Szekspir", "Źródła teatru", czy "Wyspiański współczesny".

Wajda na dobry początek

Sezon teatralny w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego otworzy w czwartek "Makbet" Andrzeja Wajdy; premiera spektaklu odbyła się w 2004 roku w Starym Teatrze w Krakowie, z udziałem m.in. Iwony Bielskiej, Krzysztofa Globisza i Andrzeja Chudziaka. Tego samego dnia zaprezentowany zostanie spektakl "2007: Macbeth" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W rolach głównych występują Cezary Kosiński, Aleksandra Konieczna i Jacek Poniedziałek.

W piątek internauci będą mieli okazję zobaczyć spektakl Jana Klaty - "H.", czyli inscenizację "Hamleta" zrealizowaną na terenie Stoczni Gdańskiej w 2006 roku. Zaprezentowana zostanie też "Burza", uważana za jedno z najważniejszych przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego. W obsadzie znaleźli się m.in. Adam Ferency, Magdalena Cielecka i Jacek Poniedziałek.

W sobotę w portalu nina.gov.pl pokazane zostaną dwa spektakle polskich grup z nurtu teatru eksperymentalnego. Będą to "Kroniki - obyczaj lamentacyjny" Teatru Pieśń Kozła oraz "Ifigenia w A." Teatru Gardzienice.

Tego samego dnia obejrzeć będzie można również spektakl "Albośmy to jacy, tacy" w reżyserii Piotra Cieplaka na podstawie "Wesela" i "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Hamleta" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. W spektaklu reżyser bohaterem uczynił samego Wyspiańskiego, który pod koniec życia pisze studium o Szekspirowskiej tragedii.

Opera na zakończenie

Ostatniego dnia trwania akcji "Włącz teatr!", w niedzielę, zaprezentowany zostanie spektakl "Szczęśliwe dni", z rolą Mai Komorowskiej, na podstawie sztuki Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery. Pasmo wieczorne tego dnia będzie poświęcone spektaklom operowym. Przypomniane zostaną spektakle operowe Mariusza Trelińskiego - "Król Roger" z Opery Wrocławskiej oraz "Orfeusz i Eurydyka" z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Jak zapowiedziała, w przyszłym roku Narodowy Instytut Audiowizualny wyda rejestrację "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w reż. Grzegorza Jarzyny, której prapremiera odbyła się w tym roku w Alwernia Studios.

Spektakle w ramach akcji "Włącz teatr!" będą pokazywane premierowo o określonej w programie godzinie, a potem - do końca trwania akcji - pozostaną w NINATECE - internetowej bibliotece udostępnianej na stronie Instytutu. Prezentacja wybranych spektakli na nina.gov.pl możliwa jest dzięki współpracy z ZAiKS-em.