Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow otrzymał nagrodę imienia Sacharowa. Wyróżnienie przyznawane jest przez Parlament Europejski wybitnym obrońcom praw człowieka.

Ołeh Sencow został aresztowany po aneksji Krymu. Został oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat łagru.

Nagrodę imienia Sacharowa przyznano reżyserowi w dużej mierze dzięki staraniom polskich eurodeputowanych.


Ołeha Sencowa zgłosiła największa grupa w PE, czyli chadecy do których należy PO i PSL. Jego kandydatura miała także poparcie eurodeputowanych PiS. 

Do tej pory już kilka razy zdarzyło się, że laureaci nagrody imienia Sacharowa otrzymywali potem Pokojową Nagrodę Nobla. To świadczy o prestiżu unijnego wyróżnienia.

Nagroda imienia Sacharowa zostanie wręczona w grudniu. Nie wiadomo na razie kto ją odbierze w imieniu przebywającego w łagrze Ołeha Sencowa.

Wróg publiczny numer jeden?

Ukraiński reżyser, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku.

W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za "przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie".

Sencow wiele razy podkreślał, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.

Od połowy maja przez kilka miesiecy prowadził protest głodowy. Domagał się m.in. uwolnienia swoich rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

O ułaskawienie ukraińskiego reżysera prosiła jego matka, a także prawosławny arcybiskup symferopolski i krymski Klemens. Ich podania zostały odrzucone.

Wyjaśniono, że zgodnie z rosyjskim prawem o ułaskawienie powinien poprosić sam skazany.

Adwokat: Sencow nie wie, że otrzymał nagrodę Sacharowa

Ołeh Sencow nie wie, że został laureatem przyznawanej przez Parlament Europejski nagrody im. Sacharowa - oświadczył w czwartek jego rosyjski adwokat Dmitrij Dinze.

Według obrońcy Sencow może dowiedzieć się o wyróżnieniu jedynie z listów od rodziny bądź znajomych. Dinze przypuszcza, że informacja o nagrodzie dotrze do jego klienta w ciągu jednego, dwóch tygodni.

Cytowany przez portal Nastojaszcze Wremia, który jest projektem Radia Swoboda i Głosu Ameryki, adwokat powiedział, że nie omawiał ze swoim klientem nominacji do tej nagrody, ale wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do jego uwolnienia.

Dinze poinformował, że nikt nie prowadzi obecnie rozmów na temat uwolnienia Sencowa. Zostały one zawieszone. Na razie nic się nie dzieje, jednak niewykluczone, że nagroda może doprowadzić do obalenia tego muru - zaznaczył.

Adwokat Sencowa przekazał także, że według jego informacji stan zdrowia reżysera poprawia się. Kiedy widziałem go ostatnim razem, Ołeh był w złym stanie, ale według moich źródeł jego zdrowie powoli się stabilizuje - oświadczył Dinze.

Rosyjskie MSZ: Decyzja o nagrodzie jest całkowicie upolityczniona

Za "całkowicie upolitycznioną" uznała w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa decyzję o przyznaniu tego dnia przez Parlament Europejski nagrody im. Sacharowa Ołehowi Sencowowi.

Podjęta decyzja jest całkowicie upolityczniona - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka rosyjskiego MSZ. Osobiście nie wiem, na jakiej podstawie została ona podjęta i jak umotywowana - dodała.

Dlaczego wybrali Sencowa, a nie (Nadiję) Sawczenko? - spytała Zacharowa, odnosząc się do ukraińskiej lotniczki wojskowej, więzionej w Rosji, a następnie uwolnionej w ramach wymiany więźniów w 2016 roku. Sawczenko ponownie została zatrzymana w marcu w swoim kraju za przygotowanie zamachu stanu i ataku na siedzibę Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Przyznanie nagrody osobie skazanej za terroryzm jest ostatnim etapem w wyraźnym lekceważeniu norm i praw - uznał z kolei Piotr Tołstoj, zastępca przewodniczącego Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. 

Ten wybór jest całkowicie bezpodstawny, a nawet raczej niegrzeczny ze strony naszych kolegów z Parlamentu Europejskiego - dodał Tołstoj, cytowany przez rosyjskie agencje. 

(ug, ph)