Uwaga, kino- i melomani! W Krakowie wystartował 5. Festiwal Muzyki Filmowej. A to oznacza trzydniową ucztę dla zmysłów. Będzie można posłuchać muzyki z największych przebojów kinowych - np. "Pachnidła" czy "Fridy" oraz słynnych kompozycji Wojciecha Kilara. Nie zabraknie także innych gwiazd światowego formatu - do grodu Kraka przybyli m.in. Julie Taymor i Eliot Goldenthal. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie RMF Classic oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Festiwal rozpoczęła konferencja prasowa w krakowskim Kinie pod Baranami. Przybyli na nią, wraz z organizatorami i przedstawicielami władz miasta, kompozytorzy i goście specjalni tegorocznego FMF: Tom Tykwer, Reinhold Heill, Julie Taymor, Elliot Goldenthal i Diego Navarro. Nie mogło zabraknąć festiwalowej tradycji - artyści wspólnie pokroili owocowy tort z logo FMF.

Uczestników jubileuszowego Festiwalu Muzyki Filmowej czeka teraz duża porcja koncertów o wyjątkowej oprawie, projekcji kinowych i warsztatów.

Wydarzeniem czwartkowego wieczoru była pełna projekcja filmu "Pachnidło: Historia mordercy" - adaptacja bestsellerowej powieści niemieckiego pisarza Patricka Süskinda, w reżyserii Toma Tykwera. Będzie jej towarzyszyć muzyka wykonywana na żywo. To będzie pierwszy raz, kiedy doświadczę symultanicznego wykonania muzyki z "Pachnidła" na żywo. Jestem podekscytowany, że to zobaczę i usłyszę - mówił Tom Tykwer w rozmowie z reporterką RMF Classic Alicją Myśliwiec.

Koncert rozpoczął się o godzinie 20 w hali ocynowni Arcelot Mittal Poland, gdzie od rana trwały ostatnie przygotowania do wieczornego pokazu.

W czwartek w ramach festiwalu, w Kinie pod Baranami, zostały także wyświetlone filmy nominowanej do Oscara Julie Taymor. Spotkanie z tą amerykańską reżyserką rozpoczęło się o godzinie 17.30 pokazem głośnego filmu "Frida" z Salmą Hayek w roli głównej. O 20.45 widzowie mogli zaś obejrzeć ekranizację szekspirowskiego dramatu "Tytus Andronikus".

Chętni mogli także wziąć udział w pierwszym dniu Akademii Festiwalowych. Co roku stanowią one niepowtarzalną możliwość bezpośredniego spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z cenionymi dziennikarzami i krytykami muzycznymi. To także okazja, by poznać sekrety warsztatu muzyki filmowej i kulisy powstawania muzyki tworzonej na potrzeby wielkiego ekranu. Warsztaty rozpoczęły w czwartek o godzinie 14 w Kinie pod Baranami. Poprowadził je Ray Costa, który w swojej prezentacji wyjaśniał, jak z nazwiska stworzyć markę oraz na czym polega sztuka tworzenia porywających historii, którymi karmią się media.

Przez trzy dni trwania festiwalu - także w Kinie pod Baranami - będzie można oglądać partytury z autografami takich sław jak John Williams, Alan Silvestri, Marco Beltrami, James Newton Howard, Danny Elfman, James Horner czy Dario Marianelli, a także autentyczne nuty do oscarowych produkcji m.in. Marzyciela, Pokuty, Avatara czy Gwiezdnych wojen. Wszystko to w ramach prezentacji wyjątkowej kolekcji Łukasza Waligórskiego - dziennikarza i redaktora naczelnego portalu MuzykaFilmowa.pl.

V edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Koncertowy piątek i sobota

Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem muzyki Wojciecha Kilara - jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Fragmenty filmów z jego muzyką zostaną zaprezentowane podczas gali z okazji 80. urodzin kompozytora. Na żywo zabrzmią suity z tak znanych produkcji jak m.in.: "Trędowata", "Ziemia obiecana", "Pan Tadeusz", "Pianista", "Portret Damy", "Dracula", czy "Dziewiąte wrota". Na widowni, poza kompozytorem, zasiądą także zaprzyjaźnieni z nim znakomici aktorzy, reżyserzy i gwiazdy światowego kina.

Ciekawie zapowiada się finał piątej edycji festiwalu, który z pewnością przyciągnie m.in. fanów kultowej sagi science fiction "Obcy". W ostatni dzień odbędzie się koncert prezentujący największe przeboje kinowe, będące owocem wieloletniej współpracy duetu Julie Taymor- Eliot Goldenthal. Zostanie on podzielony na dwie części. W pierwszej zabrzmią suity z takich produkcji jak: "Obcy: ósmy pasażer Nostromo", "Obcy: decydujące starcie", "Obcy 3, Obcy: Przebudzenie", a w drugiej - suity z filmów: "Frida", "Tytus Andronicus", "Wywiad z Wampirem". Muzykę ze światowych superprodukcji zaprezentują: chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai, chór Pro Musica Mundi i Orkiestra Sinfonietta Cracovia prowadzone przez zaprzyjaźnionego z festiwalem, pochodzącego z Teneryfy kompozytora i dyrygenta Diego Navarro. Honorowymi gośćmi festiwalu będą Julie Taymor i Eliot Goldenthal.

Pasm filmowych i warsztatów ciąg dalszy

Kino pod Baranami zaprasza na pasma filmowe także w pozostałe dni festiwalu. W piątek 25 maja zostaną przypomniane kolejne filmy w reżyserii Julie Taymor: "Burza" i "Across the Universe". W sobotę 26 maja kinomani będą mieli okazję zobaczyć filmy tworzone przez Toma Tykwera i kompozytorów Reinholda Heila i Johnny'ego Klimka. Wśród nich znajdą się takie obrazy jak: "Trzy", "Biegnij Lola, biegnij" i "Niebo".

W sobotę i niedzielę organizatorzy festiwalu zapraszają na ciąg dalszy Akademii Festiwalowych.

Ze szczegółami dotyczącymi pasm filmowych i warsztatów, można zapoznać się na stronie internetowej festiwalu.

Jubileuszowa edycja

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie jest coroczną imprezą organizowaną od 2008 roku. Impreza niezwykle szybko znalazła uznanie melomanów i krytyków, stając się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. To monumentalne widowisko muzyczno-filmowe wyróżnia się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz - co szczególnie istotne dla widzów - obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów.

Impreza stawia sobie za cel konsolidowanie środowisk kompozytorskich, muzycznych i filmowych poprzez budowę wieloletnich projektów muzyczno-filmowych. Współpracuje m.in. z Festiwalem Fimucite z Teneryfy, orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Gremi Film Production.