​W poniedziałek 18 września rusza walka o Złote Lwy w Konkursie Głównym na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. A 19 września ukaże się "Między nami" - wyjątkowe wydanie wierszy Jacka Kaczmarskiego z okazji 60. rocznicy urodzin poety.

​W poniedziałek 18 września rusza walka o Złote Lwy w Konkursie Głównym na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. A 19 września ukaże się "Między nami" - wyjątkowe wydanie wierszy Jacka Kaczmarskiego z okazji 60. rocznicy urodzin poety.
Jerzy Antczak /Rafał Guz /PAP

Gdynia filmowa

17 filmów, w tym osiem w reżyserii debiutantów, powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Wróciliśmy do starej nazwy festiwalu. Nie zmieniliśmy jej, tylko z inicjatywy środowiska - głównie Stowarzyszenia Filmowców Polskich - postanowiliśmy utrzymać tę markę, którą ma za sobą ponad czterdzieści lat historii - mówi Leszek Kopeć, dyrektor gdyńskiego festiwalu. 

W programie jest 50 filmów w trzech konkursach, a w sumie w tym roku można będzie w Gdyni obejrzeć 150 filmów. To długie i krótkie metraże, zarówno konkursowe, jak i filmy animowane w sekcji "Kino dzieciom" i sekcji programowej poświęconej w tym roku 70-leciu polskiej animacji.

Dziesięć konkursowych produkcji będzie miało w Gdyni swoje premiery, w tym "Atak paniki" Pawła Maślony, "Catalina" Denijala Hasanovicia, "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa, "Czuwaj" Roberta Glińskiego, "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak, "Reakcja łańcuchowa" Jakuba Pączka, "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego. 

Oprócz tego w konkursie znalazły się: "Amok" Kasi Adamik, "Pokot" Agnieszki Holland, "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej, "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, "Volta" Juliusza Machulskiego oraz "Wyklęty" Konrada Łęckiego.

Najlepszy film w Konkursie Głównym wybierze jury w składzie: Jerzy Antczak (przewodniczący jury), Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska oraz Anna Wunderlich.

18 września 42. festiwal otworzy polska premiera animacji "Twój Vincent", pierwszego filmu pełnometrażowego zrealizowanego w pełni techniką malarską. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa do 23 września.

Wiersze Kaczmarskiego

We wtorek 19 września ukaże się książka "Między nami". To będzie wyjątkowe wydanie wierszy Jacka Kaczmarskiego, autora "Naszej klasy", "Zbroi" czy "Murów" z okazji 60. rocznicy urodzin poety. Niektóre z tekstów publikowane są po raz pierwszy. 

Jacek Kaczmarski to jeden z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej. Jego mocny głos, genialne teksty i wielka ekspresja, z jaką grał i śpiewał, wciąż porywają nowe pokolenia. 

Krzysztof Nowak, przyjaciel i redaktor większości dzieł Kaczmarskiego poświęcił przeszło 30 lat na tworzenie kompletnego zbioru poezji artysty. Przepisując na maszynie, montując i spisując ze słuchu z nagrań, dokonując korekty zbiorów, które ukazały się dotychczas. 

(ph)