Na widowni komplet, prawie 1000 osób. Nikt nie może rozmawiać, chichotać czy nawet szeleścić. Nowa szczecińska filharmonia przechodzi właśnie główny sprawdzian przed otwarciem: test akustyki.

Badania zaczęły się kilka dni temu. Najpierw akustycy sprawdzili, jak rozchodzi się dźwięk przy pustych krzesełkach na widowni. Badali też, czy do sali koncertowej nie docierają dźwięki z ulicy, ani czy odbioru koncertów nie będzie zakłócać szum np. wentylatorów.

Dziś finalny i najtrudniejszy do przeprowadzenia etap testów. Na widowni sali koncertowej zasiadło dokładnie 951 studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technoligicznego. Przez 4 godziny muszą być cicho.

Dzisiejsze testy są symulacją koncertu symfonicznego i od studentów oczekujemy tego, co robi widownia na takich koncertach, czyli bycia cicho. Jeśli ktoś się odezwie, zachichocze lub zaszeleści, takie badanie wyrzucamy do kosza - mówi dr inż. Piotr Kozłowski z Katedry Akustyki i Multimediów na Politechnice Wrocławskiej, który prowadzi badanie.

Badania dla studentów to wolne od normalnych zajęć, ale też lekcja akustyki. Wizja spędzenia kilku godzin w ciszy niektórych przerażała. Musimy się nagadać teraz, bo potem nie będzie nam wolno. Co robić przez ten czas? Pooglądać sufit, popatrzeć się na koleżankę, albo sobie pomyśleć - mówili naszej reporterce przed rozpoczęciem badania.

Muzyka w nowej filharmonii dziś nie zabrzmiała: zamiast tego studenci słuchali różowego szumu i specjalnych sygnałów, które akustykom pomagają sprawdzić, jak rozchodzi się dźwięk. Opracowanie wyników potrwa kilka tygodni. Naukowcy nie określą jednak jednoznacznie czy sala ma dobrą, czy nie najlepszą akustykę. Wyniki będą jedynie zbiorem parametrów. Będzie można je porównać z tym, co założył projektant budynku. Prawdziwym sprawdzianem będzie pierwszy koncert. To melomani określą, czy podoba im się odbiór muzyki - dodaje dr Kozłowski.

Jeśli badanie pokaże, że coś jest nie tak, jest jeszcze ostatnia szansa na wniesienie poprawek. Od wyników będzie zależało też kiedy nowa filharmonia będzie gotowa. Aktualny termin ukończenia prac to czerwiec tego roku. Koncert inauguracyjny zaplanowany jest na wrzesień.