21 maja Sylwester Chęciński kończy 85 lat. Reżyser jest najbardziej znany jest z trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. We Wrocławiu rozpoczęło się kilkudniowe świętowanie tego okrągłego jubileuszu.

Kulminacją będzie czwartkowe spotkanie w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Pojawią się aktorzy, scenarzyści i współpracownicy Chęcińskiego, którzy pracowali z reżyserem od końca lat 50.

W galerii Kino DCF-u od poniedziałku można oglądać wystawę zdjęć z planów filmowych Chęcińskiego i plakatów z jego filmów. Do 31 maja potrwa także przegląd wszystkich, pełnometrażowych filmów reżysera. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Wystarczy wcześniej odebrać wejściówkę w kinie.

W czwartek, na jubileuszowym wieczorze pojawią się między innymi Stanisław Tym, Zbigniew Zamachowski, Ilona Kuśmierska i Jerzy Janeczek. W programie urodzin jest między innymi promocja pierwszej monografii o Sylwestrze Chęcińskim. 

Twórca niezapomnianych hitów

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. Wyreżyserował ponad dwadzieścia produkcji. Na planie filmowym pojawia się również w roli aktora.

Pierwszy film, „Historię żółtej ciżemki”, Sylwester Chęciński wyreżyserował w 1961.

Największą sławę przyniosła Chęcińskiemu trylogia o konflikcie Pawlaków z Kargulami. Pierwsza jej część „Sami swoi” weszła na ekrany w 1967 roku. Komedia cieszyła się takim powodzeniem, że w 1974 roku pojawiła się jej kontynuacja „Nie ma mocnych”. Ostatni film z tej serii „Kochaj albo rzuć” został nakręcony trzy lata później.

Chęciński wyreżyserował również „Wielkiego Szu” (1983) oraz „Rozmowy kontrolowane” (1991). Ostatni film – „Przybyli ułani” - nakręcił 9 lat temu.

(mpw)