Bezsenna noc spędzona na czytaniu książek - taką propozycję dla Francuzów mają organizatorzy Święta Czytania. Dłużej niż zwykle otwarte będą księgarnie, a w najróżniejszych miejscach odbędą się imprezy promujące czytanie.

To 16 edycja imprezy, która z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. W samym regionie paryskim w ciągu weekendu odbędzie się 600 imprez związanych z literaturą.

W całej Francji do godzin rannych, albo przynajmniej do północy otwartych będzie co najmniej 200 księgarń. Większość zaproponowała na tę noc specjalny program, poświęcony wybranemu autorowi albo gatunkowi literackiemu.

Wieczory literackie - nieraz zaplanowane do świtu - odbędą się w nietypowych miejscach - w szpitalach, domach opieki i więzieniach, ale także na ulicach, placach, w kawiarniach, teatrach i kinach. Chodzi o to, żeby przyciągnąć do książki tych, którzy są teraz od niej bardzo daleko - tłumaczy główny organizator przedsięwzięcia, francuskie Ministerstwo Kultury.

Do Święta Czytania włączyły się francuskie koleje państwowe. Na 18 dworcach odbędą się spotkania literackie. Na paryskim Dworcu Wschodnim czytane będą m.in. utwory Witolda Gombrowicza, w tym fragmenty "Biesiady u hrabiny Kotłubaj". Ten wieczór to jedno z wydarzeń trwającego we Francji Sezonu Polskiego "Nova Polska".