Wojciech Smarzowski, na podstawie powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem", uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike, wyreżyseruje film "Anioł". Jak poinformował producent dzieła Jacek Rzehak, główną rolę zagra Robert Więckiewicz.

Głównym bohaterem powieści "Pod Mocnym Aniołem" jest pisarz Juruś, zmagający się z problemem alkoholowym. To przede wszystkim historia o walce z nałogiem. Pilch z właściwym sobie humorem i ironią opisuje pijackie i miłosne perypetie Jurusia, nie ujmując jednak nic z wagi problemu, jakim jest alkoholizm.

Scenariusz, na podstawie książki Pilcha, napisał Smarzowski. Wojtek prosił pana Jerzego o przeczytanie tego scenariusza. Pisarz odpowiedział jednak: "absolutnie nie, mam pełne zaufanie". On chce po prostu przyjść na premierę i zobaczyć film - opowiadał producent filmu.

Temat tej opowieści jest uniwersalny. Liczymy, że film będzie pokazywany także za granicą; przypomnijmy, że książkę Jerzego Pilcha, uhonorowaną Nike w 2001 roku, przetłumaczono na kilkanaście języków i wydano w wielu krajach - powiedział Rzehak.

Gwiazdy w obsadzie

Jak poinformował Rzehak, główną rolę w "Aniele" zagra Robert Więckiewicz. W obsadzie znajdą się też m.in. Andrzej Grabowski, Kinga Preis, Marian Dziędziel i Arkadiusz Jakubik.

Początek zdjęć planowany jest na połowę października tego roku. Będą kręcone w Krakowie i okolicach. Potrwają do wiosny 2013 roku - wyjaśnił producent.

Problemy finansowe realizatorów

Mówiąc o przygotowaniach do realizacji "Anioła", Rzehak przyznał, że twórcy mają trochę problemów.Mamy dosyć duże kłopoty z pozyskaniem koproducentów, partnerów, z domknięciem budżetu filmu. Potencjalni partnerzy, z powodów wizerunkowych, często boją się chyba bycia kojarzonym z projektem o tak trudnym temacie, dotyczącym uzależnień - ocenił producent.

Kłopoty, które nam towarzyszą działają na nas jednak bardzo mobilizująco. Jesteśmy przekonani, że prędzej czy później uda nam się domknąć sprawy budżetowe - dodał. Premierę filmu zaplanowano na początek 2014 roku.

Wcześniej do kin trafić ma inny film Smarzowskiego, policyjny kryminał "7 dni". W obsadzie są m.in.: Bartłomiej Topa, Jacek Braciak, Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński i Julia Kijowska. Premiera zapowiadana jest na wiosnę 2013 roku.