Legendarnej grupie Led Zeppelin grozi pozew sądowy. Muzycy z grupy Spirit twierdzą, że to ich utwór był inspiracją słynnego hitu "Stairway To Heaven".

Obie grupy koncertowały wspólnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. Teraz prawnicy Spirit usiłują zablokować ponowną edycję płyt Led Zeppelin. Domagają się tantiem. Według szacunków "Schody do nieba" przyniosły brytyjskim muzykom dochód rzędu pół miliarda dolarów.

Według grupy Spirit, riff wykorzystany przez Jimmy'ego Page'a na początku "Stairway To Heaven" w 1971 roku bardzo przypomina partię gitary, zagraną przez Randy'ego California w utworze "Taurus" Spirita. Piosenka została nagrana w 1968 roku.

Według basisty Spirit Marka Andesa, członkowie Led Zeppelin słyszeli "Taurus" podczas wspólnej trasy koncertowej pod koniec lat 60. Rodzina Randy'ego California, twierdzi, że dopiero po 40 latach zdecydowała się na proces w tej sprawie, ponieważ wcześniej nie było jej na to stać.

Teraz rodzina muzyka chce zablokować ponowne wydanie albumu "Led Zeppelin IV". Ma się on ukazać w przyszłym miesiącu w specjalnej, zremasterowanej edycji płyt legendarnej grupy.

Amerykański prawnik Alexander Molofiy, który prowadzi tę sprawę, podkreśla, że chodzi o to, by w prawach autorskich do "Stairway To Heaven" zostało uwzględnione nazwisko Randy'ego California. Sam muzyk utonął w 1997 roku. Chodzi także oczywiście o pieniądze. Spadkiem po gitarzyście zarządza fundusz, który uczy młodych muzyków.

Żyjący członkowie Led Zeppelin nie chcą komentować całej sprawy.

To nie pierwszy raz, gdy legendarna grupa jest oskarżana o plagiat. Gitarzysta Jimmy Page przyznawał wcześniej, że czerpał inspirację z bluesa i muzyki folkowej. Jak twierdził, "zawsze starał się wnieść do nich coś świeżego".

Czy grupa Spirit ma rację? Sami porównajcie oba utwory:

A inne afery z plagiatami muzyki możecie śledzić dzięki naszemu redakcyjnemu koledze z RMF FM Jackowi Tomkowiczowi.

"Daily Mail"