Londyński dom aukcyjny odrzucił polskie wnioski o wstrzymanie sprzedaży obrazu "Taniec wśród mieczów" Henryka Siemiradzkiego - informuje "Rzeczpospolita". To obraz, który widnieje w bazie dzieł utraconych w czasie wojny.

Obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie, o czym pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita". Zabytek znalazł się w katalogu dzieł sztuki rosyjskiej. Jego sprzedaż jest planowana na 28 listopada - czytamy.

Jak podaje gazeta, z przedstawionego opisu wynika, że prywatny kolekcjoner z Niemiec chce sprzedać dzieło za 80-120 tys. funtów. Z enigmatycznej informacji można się dowiedzieć, że obraz został nabyty przez "rodziców obecnego właściciela około 1960 roku". Sotheby's nie ujawnia, w czyich rękach dzieło jest teraz.

Obraz widnieje w bazie dzieł utraconych w czasie wojny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stan obrazu jest bardzo dobry. Resort kultury skierował do domu aukcyjnego Sotheby's wnioski o wstrzymanie sprzedaży tego zabytku, lecz zostały one odrzucone przez Brytyjczyków - napisała "Rzeczpospolita".

(m)