Artur Żmijewski, Krzysztof Globisz, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel – to aktorzy, którzy znajdą się w obsadzie najnowszej ekranizacji „Kamieni na szaniec”. Reżyser Robert Gliński rozpoczął już zdjęcia do filmu. Premierę zaplanowano na marzec 2014 roku.

Zdjęcia, których autorem jest Paweł Edelman, ruszyły w Warszawie. Film zostanie zrealizowany na podstawie scenariusza Dominika W. Rettingera, napisanego we współpracy z Wojciechem Pałysem. Scenografią zajmie się Ewa Skoczkowska, kostiumami - Elżbieta Radke.

Gliński zapowiedział, że chce spojrzeć na książkę Kamińskiego ze współczesnego punktu widzenia, ale z poszanowaniem tradycji. Na tej książce wychowały się pokolenia Polaków - podkreślił. Mówił też, że tytuł utworu ma dużą siłę metaforyczną. Można go różnie interpretować - jako wyrzucone kamienie na szaniec, czyli zmarnowane pokolenie, ale można też powiedzieć, że to są kamienie, które zbudowały szaniec, zbudowały jakieś fundamenty, na których następne pokolenia budują swoje życie. Bardzo różnie można to interpretować i dlatego to jest fantastyczny tytuł - tłumaczył reżyser.

Główne role w filmie Glińskiego zagrają młodzi debiutanci. W Zośkę wcieli się Marcel Sabat, w Rudego - Tomasz Ziętek, w Alka - Kamil Szeptycki.