Już za kilka dni w Ludyni pod Kielcami rozpoczną się zdjęcia do filmowej adaptacji "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Reżyserem filmu jest Filip Bajon.

W rolę Cezarego Baryki wcieli się 19-letni Mateusz Damięcki, wywodzący się ze słynnej aktorskiej rodziny. W filmie wystąpią czołowi polscy aktorzy: matkę Baryki zagra Krystyna Janda, ojca - Janusz Gajos, rolę Szymona Gajowca oddtworzy Daniel Olbrychski. Oprócz znanych aktorów w filmie zagrają też debiutanci.

Mateusz Damięcki, tegoroczny maturzysta przyznał, że czytając powieść w szkole nie był nią zachwycony. :"Nie lubiłem jej, tak jak nie lubi się lektur. Teraz znam ją prawie na pamięć"

Wiadomo też co jest najważniejsze dla reżysera filmu: "Chcę pokazać świat przełomu, bolesny proces narodzin państwa, ale także początek nowej epoki, za którą uważa się wybuch pierwszej wojny światowej".

Pierwsze zdjęcia kręcone będą pod Kielcami, następne w Warszawie i okolicach. W październiku twórcy i aktorzy wyjadą do Baku w Azerbejdżanie. Ekipa spędzi też kilka dni w Moskwie. Budżet "Przedwiośnia" wyniesie 5 milionów dolarów i jest w polskiej kinematografii trzecim co do wielkości - po "Quo Vadis" oraz "Ogniem i mieczem".

19:30