Sofa "Chopin", gra "Wiedźmin" i aplikacje mobilne to przykładowe produkty, które promować będą polski design na Litwie. W czwartek odbył się w Wilnie wernisaż wystawy "Wartość dodana. Światowe wzornictwo z Polski".

Produkty reprezentujące współczesne polskie wzornictwo przyjechały do Wilna w dwóch tirach. Te rzeczy nie tylko zostały zaprojektowane przez polskich projektantów, ale także w Polsce wyprodukowane. Na wystawie zobaczyć można młodych polskich projektantów i ich wizjonerskie pomysły np. sofę Chopin Tomasza Rygalika, która swoim kształtem przypomina warszawski pomnik polskiego kompozytora.

Eksponaty podzielone zostały na siedem działów tematycznych - Rodzimość, Potencjał przemysłu, Estetyka, Inżynieria, Projektowanie uniwersalne, Ergonomia i Cyfrowe technologie. Mają pokazać mocne strony polskiego wzornictwa i jego konteksty. Największe emocje wzbudzał Szybowiec PW-5 Smyk.

Wystawa - pierwsza prezentacja współczesnego polskiego designu na Litwie - otwarta została we wnętrzach wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, w budynku, w którym mieści się tutejszy wydział wzornictwa.

Polski design nie był do tej pory na Litwie znany. Większą popularnością cieszyła się sztuka, zwłaszcza plakat artystyczny. Ta wystawa pokazuje, jak ważny jest dzisiaj w Polsce design i na jakim jest poziomie. Zgodnie z nazwą jest to poziom światowy. A wzornictwo może pełnić rolę ambasadora kraju, być przykładem jego innowacyjności i nowoczesności - podkreśla rektor Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Audrius Klimas.

Wystawa czynna będzie w Centrum Wystaw "Titanikas" Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie od 18 listopada do 10 grudnia. Współorganizuje ją Instytut Polski w Wilnie.