Portret króla Jana III Sobieskiego, odnaleziony na aukcji w Hamburgu, trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie. W siedzibie MSZ minister Radosław Sikorski przekazał obraz dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszce Morawińskiej.

Witamy króla Jana III z powrotem w Warszawie - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, przekazując obraz. Bardzo się cieszymy, że kolejny obiekt wróci na należne mu miejsce - Sikorski podkreślił, że MSZ nadal będzie podejmowało wysiłki w odzyskiwaniu "wywiezionych przez okupantów" dzieł sztuki.

To jest bardzo miła chwila dla Muzeum Narodowego w Warszawie, zwłaszcza że nie pierwsza w tym sezonie - powiedziała dyrektor Agnieszka Morawińska przypominając, że w ostatnim czasie udało się odzyskać także inne cenne obrazy. Między innymi "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego. Dzieła sztuki, które udało się odzyskać, muzeum zamierza pokazać po otwarciu placówki wiosną 2012 roku.

Portret króla opuścił został prawdopodobnie wywieziony przez niemiecką administrację po kapitulacji Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Na anonimowym portrecie o wymiarach 79 na 67 cm Sobieski nosi karacenową zbroję.